Papież przypomina misjonarkę, Franciszkę Cabrini
Wielkie migracje naszych czasów wymagają towarzyszenia, odznaczającego się miłością i mądrością – napisał Franciszek z okazji setnej rocznicy śmierci św. Franciszki Ksawery Cabrini.
14 listopada 1880 r. założyła z siedmioma towarzyszkami zgromadzenie Misjonarek Najświętszego Serca Jezusowego, którego celem była praca zarówno wśród wierzących, jak i niewierzących. Napisała również regułę dla nowej rodziny zakonnej. Za cel postawiła zakonowi pracę wśród wiernych i niewiernych dla zbawienia dusz nieśmiertelnych. W 1888 roku udała się do Rzymu, gdzie założyła dom zgromadzenia. Tu przy ołtarzu św. Franciszka Ksawerego złożyła ze swoimi towarzyszkami ślub pracy na Wschodzie.
Potem zetknęła się z biskupem Placencji, Scalabrinim, a ten wskazał jej inne pole działania. Mówił o losie włoskich emigrantów za oceanem. Leon XIII zachęcił ją, by tam podjęła pracę ze swoimi siostrami. Papież zwolnił Franciszkę od ślubu pracy na Wschodzie. Siostry udały się więc do Stanów Zjednoczonych. Pracowały w oratoriach świątecznych, w więzieniach, w katechizacji, szkolnictwie parafialnym, posługiwały chorym. Za oceanem powstało wiele nowych domów, samo zaś zgromadzenie uzyskało w 1907 r. aprobatę Stolicy Apostolskiej. Franciszka przekazała mu duchowość ignacjańską, równocześnie wyryła jednak na nim rysy swej własnej osobowości, przenikniętej duchem wiary i gotowością misjonarską. Wkrótce powstały nowe domy w Chinach i Afryce.
Franciszka Ksawera zmarła cicho, bez cierpień i agonii w Chicago 22 grudnia 1917 roku, w 67. roku życia. Zostawiła 66 placówek i 1300 sióstr.
„W związku z epokowymi przemieszczeniami ludności i napięciami, które nieuchronnie temu towarzyszą, matka Cabrini staje się dziś postacią szczególnie aktualną” – napisał Ojciec Święty.
Papież przypomniał, że w życiu św. Franciszki miłość do Serca Pana Jezusa przekładała się na gorliwość ewangelizacyjną, która prowadziła ją na te obszary ludzkiego życia, które dziś nazwalibyśmy peryferiami historii. Kiedy na przykład w Nowym Orleanie doszło do okrutnych linczów włoskich migrantów, po tym jak oskarżono ich o zabicie szefa lokalnej policji, Matka Cabrini postanowiła otworzyć dom swego zgromadzenia w najbardziej zniesławionej włoskiej dzielnicy miasta.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |