fot. pixabay

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” – powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”.

Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

„Tak jak poszczególne części ciała tworzą jeden organizm, tak zawodnicy tworzą drużynę, a ludzie wspólnotę. Sport może być dla społeczeństwa symbolem jedności, doświadczeniem integracji, przykładem spójności oraz przesłaniem zgody i pokoju – podkreślił Papież. – Dziś bardzo potrzebujemy pedagogiki pokoju, krzewienia kultury pokoju, począwszy od codziennych relacji międzyludzkich, a skończywszy na tych między ludami i narodami. Jeśli świat sportu przekazuje jedność i spójność, może stać się potężnym sojusznikiem w budowaniu pokoju“ – stwierdził papież.

>>> Papież wziął udział w szczycie: „Sport dla wszystkich” [GALERIA]

fot. EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT


Ojciec Święty zwrócił uwagę, że sportowcy mogą włączyć się aktywnie do walki z kulturą odrzucenia. Wiele osób właśnie dzięki sportowi pokonało zagrożenie związane z izolacją oraz wykluczeniem. Może więc on być drogą do osobistego i społecznego wyzwolenia, sposobem na odzyskanie godności. Sport powinien jednak pozostać dobrem edukacyjnym i społecznym i nie wpaść w machinę biznesu, zysku oraz konsumpcyjnej spektakularności, produkujących „osobowości”, których wizerunek można wykorzystać.

„Naszym obowiązkiem jest zapewnienie, że sport jest dostępny dla wszystkich. Należy usunąć bariery fizyczne, społeczne, kulturowe i ekonomiczne, które wykluczają lub utrudniają dostęp do sportu. Zobowiązanie polega na tym, aby każdy miał możliwość uprawiania sportu, aby kultywował – można powiedzieć «trenował» – wartości sportu i przekształcał je w cnoty. Nie wystarczy jednak, aby sport był dostępny. Wraz z dostępnością musi nastąpić przyjęcie: ważne jest, aby drzwi były otwarte, ale także, aby był ktoś, kto mnie powita. Ktoś, kto trzyma drzwi serca otwarte dla wszystkich, a tym samym pomaga przezwyciężyć uprzedzenia, lęki, czasem po prostu niewiedzę – podkreślił Papież. – Przyjęcie oznacza umożliwienie każdemu, poprzez uprawianie sportu, włączenie się do gry, zmierzenie się ze swoimi ograniczeniami i wykorzystanie w pełni swojego potencjału“ – powiedział Franciszek.

Ojciec Święty zaznaczył, że sport powinien być dostosowany do każdej osoby, aby mogła rozwijać swoje talenty, wychodząc od swojej kondycji, także kruchości czy niepełnosprawności. Sport daje możliwość przeżywania wielkiej przygody, która ma posmak ascezy, przekraczania swoich ograniczeń i dążenia ku temu, co piękne, o czym marzy sam Bóg dla każdego ze swoich stworzeń. Franciszek życzył, aby sport był otwartym i przyjaznym domem dla wszystkich, aby nigdy nie utracił rodzinnej atmosfery.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze