Fot. PAP/EPA

Papież spotkał się z dyplomatami

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
„Tegoroczne przemówienie papieża Franciszka pokazało jak ważne są dla niego i Stolicy Apostolskiej prawa człowieka” – powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański  po dzisiejszej audiencji dla korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Watykanie. Tradycyjnie na początku każdego roku papież przyjmuje dyplomatów, aby złożyć życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Zdaniem amb. Kotańskiego, tegoroczne, obszerne przemówienie papieża pokazało, jak ważne są dla niego i Stolicy Apostolskiej prawa człowieka. „W ich kontekście Ojciec Święty wskazał na nowe formy odbierania człowiekowi godności, jak współczesne niewolnictwo, praca w nieludzkich warunkach, wszelkie formy wykorzystywania dzieci, w tym bardzo mocno zaakcentował zbrodnię pedofilii, niestety dotyczącą także ludzi Kościoła. Ponadto papież przypomniał o prześladowaniach chrześcijan, o których mało się wspomina, a o których trzeba mocno i wyraźnie mówić” – powiedział amb. Kotański.

Zdaniem polskiego dyplomaty papież mocno podkreślił, że wojna nie jest żadnym rozwiązaniem problemów współczesnego świata. W tym kontekście Franciszek mówił m.in. o nie rozprzestrzenianiu broni jądrowej i w której to kwestii stanowiska Polski i Stolicy Apostolskiej w pełni się zgadzają. „Nie można na drodze zbrojnej prowadzić procesów pokojowych. Papież podał przykłady konfliktów, począwszy od sytuacji na Ukrainie, poprzez konflikty w krajach afrykańskich i kończąc na niektórych krajach Azji. Franciszek bardzo mocno opowiada się po stronie dialogu. Nie jest to może coś nowego, ale Ojciec Święty uparcie powtarza, że pokój jest jedną z najwyższych wartości i bez dialogu nie ma możliwości trwałego rozwiązania konfliktów” – powiedział ambasador.

Jego zdaniem, z punktu widzenia Polski, ważnym elementem papieskiego przemówienia było odniesienie się do niedawnej międzynarodowej konferencji klimatycznej COP24, która odbyła się w Katowicach i zakończyła się porozumieniem. „Papież zachęcił, aby teraz wdrażać je w życie. Franciszek po raz kolejny pokazał jak sprawy ekologiczne są dla niego ważne” – zaznaczył amb. Kotański.

Zdaniem dyplomaty, dzisiejsze spotkanie pokazało, że Stolica Apostolska jest „sercem całego świata”. Przypomniał, że przy Watykanie jest akredytowanych 182 ambasadorów i prawie wszyscy byli na tegorocznym spotkaniu. „Poznałem po raz pierwszy ambasadorów z Malawi, Nigru, Mongolii. Wszyscy z zapartym tchem słuchali papieskich słów. To pokazuje, że obecnie papież jest jedynym moralnym autorytetem świata” – zaznaczył amb. Kotański.

W tym roku przypada jubileusz 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze