PAP/Paweł Supernak

Papież uhonorował ośmiu księży archidiecezji warszawskiej

Papież Franciszek uhonorował godnością kapelana Jego Świątobliwości ośmiu księży archidiecezji warszawskiej. We wtorek kard. Kazimierz Nycz wręczył siedmiu z nich stosowny dokument, potwierdzający nadanie tytułu.

Tytuł „kapelana Jego Świątobliwości” to jedyna godność, którą odznacza się księży diecezjalnych po reformie papieża Franciszka z 2014 r. Godność otrzymują szczególnie zasłużeni duchowni, którzy mają ukończone 65 lat.

>>> Ks. Michał Tomiak: ksiądz nie powinien być kumplem tylko przewodnikiem [PODKAST]

Osoby zasłużone dla archidiecezji

Wśród kapelanów uhonorowanych przez papieża godnością Jego Świątobliwości znaleźli się: ks. prał. Eugeniusz Andrzejewski, ks. prał. Henryk Bartuszek, ks. prał. Stefan Kazulak, ks. prał. Jan Mężyński, ks. Bogdan Przegaliński, ks. prał. Andrzej Perdzyński, ks. Bogdan Przegaliński, ks. prał. dr Jan Szubka, ks. prał. Jan Zieliński.

PAP/Paweł Supernak

Uroczystość wręczania godności odbyła się we wtorek wieczorem w pałacu Arcybiskupów Warszawskich. Z rąk kard. Kazimierza Nycza odebrało ją siedmiu duchownych. Ks. prał. Stefan Kazulak odbierze ją w innym terminie – poinformował metropolita warszawski. Jak zaznaczył kard. Nycz, „są to osoby zasłużone dla archidiecezji warszawskiej przez wieloletnią pracę duszpasterską w budowaniu żywego Kościoła, czyli wspólnoty parafialnej”. „Część z wyróżnionych kapłanów potrafiła połączyć swoją posługę z organizacją nowych wspólnot w Kościele” – dodał kardynał.

Biogramy

Ks. prał. Eugeniusz Andrzejewski urodził się 2 września 1944 r. w Dokszycach, w ówczesnej archidiecezji wileńskiej (obecnie Białoruś). Święcenia prezbiteratu przyjął 1 czerwca 1969 r. z rąk bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W 1975 r. uzyskał licencjat z teologii pastoralnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1987-1990 był wędrownym katechistą w ramach Wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej. Od października 1990 r. do chwili obecnej jest wicerektorem Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater w Warszawie. Jest także kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Kampinosko-Bielańskiej.

Ks. prał. Henryk Bartuszek urodził się 8 stycznia 1956 r. w Mogielnicy. Po święceniach 7 czerwca 1981 r. pracował, jako wikariusz w trzech parafiach. Włączył się także w organizowanie rekolekcji dla młodzieży i rodzin w ramach Ruchu Światło – Życie, z którym jest związany do dziś. Pełnił urząd proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Otrębusach, gdzie kontynuował zadanie budowy miejscowego kościoła z zapleczem administracyjnym. Od 27 lat jest proboszczem parafii Świętego Jakuba w Warszawie, gdzie kolejną kadencję jest dziekanem dekanatu ochockiego. Jest kanonikiem honorowym kapituły Opatrzności Bożej w Warszawie.

PAP/Paweł Supernak

Ks. prał. Stefan Kazulak urodził się 7 sierpnia 1945 r. w Lesznie k. Błonia. Po ukończeniu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie w dniu 6 czerwca 1971 r. przyjął święcenia prezbiteratu z rąk Bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Po święceniach pracował, jako wikariusz w pięciu parafiach, a następnie organizował parafię Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Bramkach k. Błonia. Przez osiemnaście lat był proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu i dziekanem grójeckiego dekanatu. „W obydwu parafiach wykazał się nie tylko zdolnościami dobrego gospodarza i organizatora, ale przede wszystkim niestrudzonego duszpasterza” – czytamy w uzasadnieniu. Po przejściu na emeryturę ks. prał. Kazulak, pomaga duszpastersko w parafii św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Łomiankach, gdzie jest rezydentem.18 kwietnia 2019 r. włączony został do Kapituły Świętej Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Ks. prał. Jan Mężyński urodził się 9 grudnia 1951 r. w Miedniewicach. Święcenia przyjął 15 czerwca 1975 r. z rąk bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Pracował, jako wikariusz w czterech parafiach, a następnie został proboszczem parafii. pw. św. Zygmunta w Słomczynie k. Warszawy. Przez wiele lat pełnił funkcję moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie prowadząc rekolekcje dla młodzieży i rodzin. Od 13 lat jest proboszczem parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Milanówku. Jest członkiem Rady Kapłańskiej z wyboru kapłanów oraz zasiada w Kapitule Kolegiackiej Kampinosko-Bielańskiej.

PAP/Paweł Supernak

Ks. prał. Andrzej Perdzyński urodził się 10 sierpnia 1952 r. w Kielcach. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1977 r. z rąk Prymasa Tysiąclecia. Po święceniach pracował, jako wikariusz siedmiu parafiach, a następnie objął urząd proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Komorowie. Był także wicedziekanem i dziekanem dekanatu pruszkowskiego. „Dał się poznać, jako niestrudzony i życzliwy ludziom duszpasterz oraz kapłan zatroskany o sytuację księży kondekanalych” – wskazano w uzasadnieniu. Duchowny jest kanonikiem protektorem w Kapitule Kolegiackiej Kampinosko–Bielańskiej.

PAP/Paweł Supernak

Ks. Bogdan Przegaliński urodził się 25 sierpnia 1953 r. w Radzyminie. Po święcenia 1 czerwca 1980 r. pracował, jako wikariusz w siedmiu parafiach. W czerwcu 2003 r. został proboszczem w parafii pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Konstancinie-Jeziornie. Przez pięć lat pełnił również funkcję dyrektora i budowniczego diecezjalnego domu rekolekcyjnego dla młodzieży i rodzin. Obecnie, od siedmiu lat, jest proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Pruszkowie oraz wicedziekanem dekanatu pruszkowskiego.

Ks. prał. dr Jan Szubka urodził się 15 stycznia 1957 r. w Jaworzynie k. Kutna. W 1997 r. uzyskał stopień doktora prawa kanonicznego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez osiemnaście lat był wykładowcą prawa kanonicznego w seminarium archidiecezji warszawskiej. Był również członkiem sekretariatu IV synodu archidiecezji warszawskiej. W latach 1992–2007 pełnił funkcję proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Babicach i miejscowego dziekana. Staraniem duchownego dokończono remont plebanii, powiększony i ogrodzony został nowym parkanem cmentarz, w Kaplicy MB założono witraż, odnowiono stacje drogi krzyżowej, namalowano obraz Matki Bożej Różańcowej, Świętej Rodziny i Miłosierdzia Bożego. Dokonano także przebudowy całego prezbiterium fundując nowy marmurowy ołtarz. Kapłan jest dziekanem Kapituły Kolegiackiej Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie. Od 10 sierpnia 2007 r. jest proboszczem parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie na Chomiczówce.

PAP/Paweł Supernak

Ks. prał. Jan Zieliński urodził się 18 sierpnia 1950 r. w Wólce (diecezja łomżyńska). Po święceniach 15 czerwca 1975 r. Jest zaangażowany w działalność Wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej i w jej ramach, przez pięć lat posługiwał jako wędrowny katechista. Od 2003 r., jest proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Warszawie. Nosi również godność kanonika honorowego Kapituły Katedralnej w Warszawie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze