fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Papież: w czasie podróży do Japonii zauważyłem pewien paradoks

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W ogłoszonym w czwartek orędziu na Światowy Dzień Pokoju papież Franciszek przestrzegał przed fałszywym poczuciem bezpieczeństwa, wspieranym przez mentalność strachu. Zaapelował o ekologiczne nawrócenie.

Przesłanie na obchodzony 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju zatytułowano: „Pokój jako droga nadziei: dialog, pojednanie i nawrócenie ekologiczne”.

Franciszek napisał, że „wojna często zaczyna się od nietolerancji wobec odmienności drugiego, co wywołuje chęć posiadania i wolę panowania”. Wojna – dodał – rodzi się w sercu człowieka z „egoizmu i pychy, z nienawiści prowadzącej do zniszczenia”, aby innych „wykluczyć i usunąć”.

„Wojna jest podsycana przez wypaczanie relacji, ambicje hegemoniczne, nadużycia władzy, lęk przed drugim i różnicę postrzeganą jako przeszkodę” – zaznaczył papież.

Fot. EPA

>>> Franciszek: myślimy o wprowadzeniu grzechu ekologicznego do Katechizmu

Podkreślił, że w czasie swej niedawnej podróży do Japonii zauważył paradoks, polegający na tym, że świat żyje „przewrotną dychotomią chęci obrony i zapewnienia stabilności i pokoju, opartych na fałszywym bezpieczeństwie wspieranym mentalnością strachu i nieufności”. To zaś – ocenił – prowadzi do zatrucia relacji między narodami i uniemożliwia jakikolwiek dialog.

„Nie da się pogodzić pokoju między narodami i stabilności z jakimkolwiek usiłowaniem budowania na strachu przed wzajemnym zniszczeniem lub na groźbie całkowitej zagłady” – ostrzegł papież.

Zdaniem Franciszka „nawet odstraszanie nuklearne może stworzyć jedynie złudne bezpieczeństwo”. Dlatego – ocenił – nie można oczekiwać stabilności na świecie w sytuacji zawieszenia na „skraju otchłani nuklearnej i zamkniętej w murach obojętności, gdzie podejmowane są decyzje społeczno-gospodarcze otwierające drogę do dramatów odrzucenia człowieka i stworzenia zamiast strzeżenia siebie nawzajem”.

Papież wskazał, że pokój jest drogą słuchania, opartą na „pamięci, solidarności i braterstwie”.

Zaapelował do świata o ekologiczne nawrócenie.

Zobacz także
Wasze komentarze