Papież: z Kościoła trzeba usunąć wszelki smród zepsucia, nadszedł czas przejrzystości
Z Kościoła trzeba usunąć wszelki „smród zepsucia” – powiedział papież Franciszek w wywiadzie-rzece “Bóg i przyszły świat”, opublikowanym dziś we Włoszech. Jego zdaniem nadszedł czas na przejrzystość w Kościele i stanowczą walkę z pedofilią.
W rozmowie, opublikowanej w książce watykanisty Domenico Agassiego, papież podkreślił: „Dla Kościoła nadszedł czas na to, by włączyć światła, potężne reflektory w najmroczniejszych wewnętrznych korytarzach, gdzie niestety doszło i dalej może dochodzić do brudnych interesów i korupcji, czynów niespójnych, spisków w walce o władzę, gdzie są lobby prywatnych interesów”. „Jestem pełen ufności, bo otwierają się na oścież drzwi i okna, by wymienić powietrze, by wyszło to zepsute, powodujące mdłości i cuchnące i weszło świeże, odradzające i zapanowała atmosfera uczciwości” – stwierdził Franciszek.
Coś się zmienia
Dla Kościoła – jak dodał – nadszedł czas przejrzystości. „Musimy ją osiągnąć, ze spokojem, zimną krwią, determinacją; w Rzymie, w Watykanie, jak i w najdalszej parafii, także w zakrystiach, w klasztorach, w zakonach, w instytutach katolickich”. Zdaniem papieża musi to być „przejrzystość bez polowania na czarownice”, przy zachowaniu zasady „domniemania niewinności”. „W ostatnich czasach to sam Watykan złożył zawiadomienia i szuka smrodu zepsucia w swoich murach” – zauważył. W ocenie papieża „znaczy to, że mechanizmy prewencji i samokontroli działają„. „To ulga, coś się naprawdę zmienia” – oświadczył Franciszek i wyraził przekonanie, że realizowane są cele, wskazane przed konklawe w 2013 roku. Przypomniał, że wtedy kardynałowie apelowali, aby nowy papież „poprowadził batalię”, gdyż – jak zaznaczył – „od dawna są tu kąty, w których śmierdzi”. „Trzeba je znaleźć i oczyścić, a potem stale monitorować” – dodał.
>>> Adam Żak SJ: pedofilia w Kościele to problem czarnych owiec, ale i struktur [ROZMOWA]
Odnosząc się do walki z pedofilią Franciszek powiedział, że zniesienie tzw. tajemnicy papieskiej w tych sprawach sprawiło, iż Kościół „przyspieszył i zaostrzył terapię przeciwko tej straszliwej pladze”. Teraz – jak przypomniał – „świeccy sędziowie z innych krajów mogą mieć dostęp do akt procesów kanonicznych, co wcześniej było nieosiągalne”. „Nadużycia seksualne są praktyką dramatycznie szerzącą się w różnych kontekstach, ale to nie zmniejsza potworności w Kościele; w środowiskach kościelnych to okrucieństwo jest jeszcze większe” – ocenił papież. Wyznał też: „We wściekłości ludzi, zrozumiałej i usprawiedliwionej, widzę odbicie gniewu Boga, zdradzonego i zgwałconego przez winnych konsekrowanych”. „Musimy czuć się wezwani do walki z tym złem, które dotyka centrum naszej posługi, jaką jest głoszenie Ewangelii maluczkim i ich ochrona przed żarłocznymi wilkami” – oświadczył Franciszek.
>>> Papież Franciszek opowiada o swojej spowiedzi
Książka jest próbą duchowego odczytania rzeczywistości. Franciszek przypomina, że nie można dalej produkować broni, zamiast ratować ludzkiego życia. Watykaniści podkreślają, że papież nie każe długo czekać na nowe książki z jego udziałem. Nie minęło pół roku od listopadowej premiery “Powróćmy do marzeń”, wywiadu-rzeki brytyjskiego dziennikarza Austena Ivereigha z papieżem, a już ukazuje się nowa publikacja, znów wywiad rzeka. “Bóg i przyszły świat” to zapis rozmowy z Franciszkiem włoskiego dziennikarza, Domenico Agasso.
O nierównościach, także w traktowaniu kobiet
Zapytany o najpilniejsze wyzwania do podjęcia w związku z pandemią, Franciszek zwrócił uwagę, że nie można dłużej akceptować obojętnie nierówności i zakłóceń w środowisku. Droga do ocalenia ludzkości wiedzie przez przemyślenie nowego modelu rozwoju, który za niepodważalne uznaje współistnienie ludów w harmonii ze stworzeniem, w świadomości, że każde indywidualne działanie nie pozostaje odosobnione, w dobrym lub złym znaczeniu, ale ma konsekwencje dla innych, ponieważ wszystko jest połączone. Zmieniając sposób życia, który zmusza miliony ludzi, zwłaszcza dzieci, do głodowania, będziemy w stanie być bardziej umiarkowanymi, co umożliwi sprawiedliwy podział zasobów. Papież wierzy, że uda się wyleczyć świat finansów i jego powiązania z administracją publiczną z dominującej mentalności spekulacyjnej i przywrócić mu „duszę”, zgodnie z kryteriami sprawiedliwości.
Papież zwrócił uwagę również na sytuację kobiet w współczesnym świecie. Zaznaczył, że kobiety pilnie potrzebują pomocy w wychowywaniu swoich dzieci i nie mogą być dyskryminowane pod względem wynagrodzenia i pracy, ani też tracić pracy ze względu na swoją płeć. Coraz częściej ich obecność jest ceniona w ramach procesów odnowy społecznej, politycznej, zawodowej oraz instytucjonalnej. Jeżeli będziemy w stanie zapewnić im pozytywne warunki, będą one w stanie wnieść decydujący wkład w odbudowę gospodarki i społeczeństw, które nadejdą, ponieważ kobiety czynią świat pięknym i bardziej przyjaznym. A potem wszyscy spróbujemy stanąć na nogi, więc nie możemy przeoczyć faktu, że odrodzenie ludzkości zaczęło się od kobiety. Z Maryi Dziewicy narodziło się zbawienie, dlatego nie ma zbawienia bez Niewiasty. Jeśli leży nam na sercu przyszłość, jeśli pragniemy kwitnącego jutra, konieczne jest oddanie właściwej przestrzeni kobiecie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |