fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi

Papież z uznaniem o Rycerzach Kolumba

Uznanie dla „konkretnego świadectwo wiary, która działa poprzez miłość”  wyraził Ojciec Święty w przesłaniu skierowanym do uczestników dorocznej konwencji Rycerzy Kolumba, odbywającej się w Quebecu w Kanadzie. List w imieniu papieża wysłał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin – o czym pisze portal Vatican News.

Franciszek zaznaczył, że temat obrad konwencji – „Na misji” jest bliski jego sercu i przypomniał, że każdy chrześcijanin jest powołany do bycia misjonarzem „w takim stopniu, w jakim spotkał się z miłością Boga w Chrystusie Jezusie”. Dodał, że ta męska grupa charytatywna, założona przez błogosławionego Michaela McGivneya, „od samego początku poświęcała wielką uwagę formacji swoich członków jako ludzi wiary i rodziny”. „Przez pokolenia Rycerze pracowali nad wzmocnieniem życia rodzinnego poprzez programy katechezy i rozwoju duchowego, dawali publiczne świadectwo o centralnym znaczeniu rodziny jako podstawowej komórki społeczeństwa i wspierali różnorodne inicjatywy wspierające rodziny w ich niezbędnej misji społecznej i edukacyjnej” – czytamy w papieskim przesłaniu.

Franciszek wspomniał szczególnie o inicjatywie Rycerzy „Cor” mającej na celu pogłębienie wiary katolickich mężczyzn, w tym „troskę o przekazywanie wiary nowym pokoleniom, wpajanie zdrowych wartości i towarzyszenie młodym w ich dojrzewaniu jako ludzi uczciwych, mądrych i służących społecznościom, w których żyją”.

fot. Aleksandra Khodakowskaja/oblaci.pl

Ojciec Święty przypomniał, że Rycerze Kolumba wspierają działania mające na celu obronę życia ludzkiego na każdym etapie jego rozwoju, godności instytucji małżeństwa i do rozwijania misji Kościoła w krajach rozwijających się. Wyraził uznanie dla wysiłków Rycerzy na rzecz odbudowy i przywrócenia wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie zniszczonych przez prześladowania, a także pomocy ubogim dotkniętym wojną w Ukrainie.

Wspomniał również o „imponującym świadectwie” wiary w Chrystusa, jakim była krzewiona przez Rycerzy Narodowa Pielgrzymka Eucharystyczna w USA, która przebyła od maja do lipca ponad 10 tys. km. z Eucharystią i zapraszając tysiące katolików do udziału w tej drodze. Zakończyła się ona Narodowym Kongresem Eucharystycznym w połowie lipca.

Papież przypomniał ponadto, że trwa renowacja historycznego baldachimu nad ołtarzem w Bazylice Świętego Piotra, finansowana przez Rycerzy. Zbiega się ona z przygotowaniami do Roku Świętego 2025, zapewniając Rycerzy o swej modlitwie w ich intencji. 142. Najwyższa Konwencja Rycerzy zakończyła się 8 sierpnia Mszą Świętą i ostatnią sesją biznesową.

fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn.

W Polsce obecni są od 2006 roku i liczą 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie ponad 30 diecezji. Ich krajowym przełożonym, Delegatem Stanowym, jest Marek Ziętka, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

Najwyższy Rycerz Patrick Kelly i inni Rycerze aktywnie pomagają Ukraińcom od początku wojny
Galeria (2 zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze