Papua-Nowa Gwinea: trzęsienie ziemi w pobliżu miasta Rabaul

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,7 st. doszło w czwartek przed południem czasu lokalnego w pobliżu miasta Rabaul we wschodniej części wyspy Nowa Brytania. Hipocentrum znajdowało się na głębokości 33 km – podały amerykańskie służby geologiczne (USGS).

Epicentrum wstrząsów znajdowało się na Oceanie Spokojnym o 128 km od wschodniego wybrzeża wyspy. W ocenie USGS nie ma bezpośredniego zagrożenia tsunami. Na razie nie ma też informacji o stratach materialnych czy ewentualnych ofiarach w ludziach.

Miasto Rabaul, stolicę prowincji, w której znajduje się drugi międzynarodowy port lotniczy kraju, zamieszkuje ok. 9 tys. ludzi. W roku 1994 doszło tam do wybuchu dwóch miejscowych wulkanów: Tavurvuru i Vulcanu. Erupcja zniszczyła port lotniczy. Liczba ofiar ludzkich nie była wysoka, bo mieszkańców w porę ewakuowano.

Papua Nowa Gwinea to państwo leżące w Oceanii, w Melanezji. Jego terytorium obejmuje w większości wyspę Nowa Gwinea oraz dodatkowo ok. 2800 mniejszych wysp. Leży w tzw. pierścieniu ognia, czyli w otaczającej Ocean Spokojny strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. 

Papua-Nowa Gwinea: trzęsienie ziemi w pobliżu miasta Rabaul
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze