Fot. PAP/Polski Komitet Paralimpijski (PKPar) HANDOUT

Paralimpiada – polscy medaliści i dyplomaci dyskutowali o promocji Polski przez sport

O promocji Polski przez sport – w tym inkluzywny, o osiągnięciach Polski w tej dziedzinie i o tym, jak zachęcać do sportu przyszłych paralimpijczyków rozmawiali w Paryżu w środę przedstawiciele dyplomacji i sportu, m.in. medaliści: Lucyna Kornobys i Kamil Otowski.

Polscy zawodnicy, którzy brali udział w paryskiej paralimpiadzie byli gośćmi konferencji w ambasadzie RP z udziałem wiceministra sportu Ireneusza Rasia i ambasadora RP w Paryżu Jana Emeryka Rościszewskiego. Spotkanie współorganizowały: Polski Komitet Paraolimpijski i Polska Organizacja Turystyczna. Polska zmierza do „dwucyfrowego wyniku PKB z turystyki”, w tym celu „wiele zostało zrobione w latach 90.”, a później „katalizatorem rozwoju infrastrukturalnego i sportowego” stało się Euro 2012 – przypomniał wiceminister Raś. Jednocześnie, jak mówił prowadzący spotkanie Mateusz Jarecki, Polska staje się coraz częściej celem turystyki rehabilitacyjnej.

W Polsce są możliwości

Sukcesy sportowe polskich paralimpijczyków „są dowodem na to, że do Polski można przyjeżdżać, bo mamy fantastyczną infrastrukturę, mamy know-how, jak skutecznie rehabilitować ludzi; nasi fizjoterapeuci, którzy z nami współpracują, czasami potrafią rozwiązywać problemy zdrowotne, z którymi nie radzą sobie lekarze (…). Bardzo polecamy nasze ośrodki rehabilitacyjne” – mówił prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego Łukasz Szeliga.

Fot. PAP/Polski Komitet Paralimpijski (PKPar) HANDOUT

Jak poinformował, ministerstwo sportu wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną poprosiło Komitet Paralimpijski o współpracę w promocji Polski. „Nasi zawodnicy będą mogli brać udział w bardzo dużym projekcie i zostaliśmy uwzględnieni w tym, by wskazywać Polskę jako ciekawe miejsce do odwiedzin” – powiedział Szeliga. Ocenił, że jest to „dowód na to, że Polska jest inkluzywna”.

Tomasz Rudomino, szef paryskiego biura Polskiej Organizacji Turystycznej podkreślił, że ten ośrodek ma doświadczenie pokazywania Polski jako kraju turystyki bez barier. Ośrodek współpracował z dziennikarzami francuskimi, którzy będąc osobami niepełnosprawnymi odwiedzali polskie miasta – Kraków i Warszawę.

Zachęcać młodzież do sportu

Sportowcy i działacze zastanawiali się także, co zrobić, by w przyszłości medali było więcej i by zachęcić młodzież do sięgania po sport „w wersji 'para'”. Jak mówił Szeliga, Polski Komitet Paralimpijski przygotował pilotażowy projekt szkolenia nauczycieli wychowania fizycznego tak, aby lekcje WF były dostępne dla wszystkich.

„Zależy nam na tym, aby w każdej gminie w Polsce (…) doszkolić instruktorów pływania (…), bo ruchu potrzebuje każdy – osoby z niepełnosprawnościami również” – podkreślił.

Gdyby udało się poprzez pilotaż „potwierdzić, że lekcje WF w szkołach sprawdzają się również dla osób z niepełnosprawnościami, to chcemy to pokazywać, dzielić się z Europą tymi doświadczeniami. Nie ma jeszcze takich rozwiązań w Europie” – dodał Szeliga.

Od wielu lat zachęca innych do sportu Lucyna Kornobys, ostatnio również jako radna w Jeleniej Górze.

„Jeżdżę po całym Dolnym Śląsku, po szkołach i instytucjach pokazując sport paralimpijski, ale nie tylko – chodzi o to, by pokazać, że osoba z niepełnosprawnością nie musi siedzieć w domu (…). Jedną z najważniejszych rzeczy, którą musimy zrobić, to przekonać mentalnie te osoby, żeby one chciały w ogóle wyjść (z domu)” – podkreśliła zawodniczka.

Fot. PAP/Polski Komitet Paralimpijski (PKPar) HANDOUT

„Marzy mi się, żeby kiedyś nie było podziału na sport pełno- i niepełnosprawny, tylko żebyśmy byli w jednym teamie” – powiedziała Kornobys.

Zdaniem Kamila Otowskiego „najważniejsze jest to, żeby się po prostu przemóc”.

„Tak jak my, wyczynowi sportowcy, musimy często się przemóc, żeby np. czwarte miejsce nie zaważyło o końcu naszej kariery (…), tak właśnie najważniejszą taką barierą do przełamania jest to, by wyjść z domu, dać sobie szansę, pójść na bieżnię (…) albo wejść do wody i po prostu dać sobie tę przestrzeń, poczuć sport. Wiele charakterów jest jeszcze w naszym kraju do odkrycia” – powiedział pływak, zdobywca dwóch złotych medali w Paryżu.

Kornobys wywalczyła srebrny medal igrzysk paralimpijskich w Paryżu w pchnięciu kulą w klasie F34. Otowski zdobył w Paryżu dwa złote medale w pływackich wyścigach na 50 i 100 m st. grzbietowym (S1). Igrzyska paralimpijskie w stolicy Francji zakończą się 8 września.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze