Parlament Europejski uhonorował Nagrodą im. Sacharowa kobiety z Iranu
Parlament Europejski wręczył doroczna Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli Jinie Mahsie Amini oraz irańskiemu ruchowi „Kobieta, Życie, Wolność”. W imieniu laureatek odebrali ją Saleh Nikbakht, naukowiec i prawnik reprezentujący rodzinę Jiny Mahsy Amini oraz Afsun Nadżafi i Mersede Szahinkar, irańskie obrończynie praw kobiet, które w 2023 roku musiały opuścić Iran.
Przewodnicząca Roberta Metsola podczas uroczystości powiedziała, że tegoroczna nagroda im. Sacharowa za wolność myśli „jest hołdem dla wszystkich odważnych i niepokornych kobiet, mężczyzn i młodych ludzi w Iranie, którzy pomimo rosnącej presji, kontynuują walkę o swoje prawa i dążą do zmian. Parlament Europejski słyszy was i wspiera. Nie jesteście samiʺ.
Jina Mahsa Amini, młoda Kurdyjka, została aresztowana przez policję w Teheranie w ubiegłym roku za naruszenie religijnych zasad dotyczących zasłaniania twarzy. Kilka dni później, torturowana, zmarła. Ta śmierć wywołała liczne protesty kobiet nie tylko w środowiskach arabskich, ale i na całym świecie. Wówczas irańskie kobiety pod hasłem „Kobieta, Życie, Wolność” rozpoczęły walkę przeciwko zasadom dotyczącym hidżabu i innym dyskryminacji.
Adwokat Saleh Nikbakht reprezentujący prześladowane kobiety odczytał w Parlamencie Europejskim wiadomość od matki Jiny Mahsy Amini, Mozhgan Eftekhari: „Żałoba po Jinie jest dla mnie wieczna, a ona jest nieśmiertelna dla ludzi na całym świecie. Głęboko wierzę, że jej imię, obok imienia Joanny d’Arc, pozostanie symbolem wolności. Z miejsca narodzin wiecznego ducha Jiny, przekazuję wam nieskończoną wdzięczność, moją i mojej rodziny i mam nadzieję, że będziecie silni i dumni ze swojego wyboru. Miejmy nadzieję, że żaden głos nie będzie obawiał się głoszenia wolnościʺ.
Parlament Europejski wielokrotnie potępiał sytuację w zakresie praw człowieka w Iranie. W październiku 2022 roku europosłowie wezwali do nałożenia sankcji na irańskich urzędników odpowiedzialnych za śmierć Jiny Mahsy Amini i represje reżimu. W styczniu 2023 roku zażądali kolejnych sankcji wobec irańskiego reżimu. Chcieli, by Unia Europejska umieściła Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej na liście organizacji terrorystycznych. W listopadzie 2023 roku Parlament przyjął rezolucję w sprawie ostatnich ataków na kobiety i obrońców praw kobiet oraz arbitralnych zatrzymań obywateli Unii. Wezwał też do utworzenia unijnej grupy zadaniowej, która wspierałaby laureatów Nagrody im. Sacharowa i Nagrody Nobla.
Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli Parlament Europejski ustanowił w 1988 roku. Nazwał ją imieniem radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa. Przyznaje ją co roku osobom lub organizacjom broniącym praw człowieka i podstawowych wolności.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |