Paryż: abp Laurent Urlich o „odrodzeniu” katedry Notre Dame
Pięć lat po pożarze, który był wielkim ciosem dla Paryża i Francji, planowane na 8 grudnia ponowne otwarcie dla kultu katedry Notre Dame będzie znakiem odrodzenia – podkreśli w rozmowie z agencją ACI Stampa arcybiskup stolicy Francji Laurent Ulrich. Choć prace nie zostaną wówczas całkowicie ukończone, to katedra będzie już widoczna, odnowiona kolorystycznie, bardziej przestronna.
Arcybiskup Urlich przypomina, że duchowieństwo i wierni czekali na ten moment od pięciu lat. „Jest około 40 nowo wyświęconych księży, którzy nigdy nie mieli okazji celebrować ani uczestniczyć w uroczystości w naszej katedrze” – zauważył hierarcha. Dodał, że ta świątynia jest ważna nie tylko dla Paryżan i Francuzów, lecz także dla chrześcijan na całym świecie. Stanowi symbol chrześcijańskiej Europy i średniowiecznej Europy, która przetrwała wieki. Dla Francuzów zaczęła mieć znaczenie narodowe od XIX wieku, kiedy Napoleon wybrał tę świątynię, aby być w niej być koronowanym na cesarza. Po I i II wojnie światowej, w Notre Dame odbyły się uroczystości dziękczynne za wyzwolenie Paryża, w sierpniu 1944 roku i pod koniec wojny w maju 1945 roku. W tym czasie zdecydowanie nabrała wymiaru narodowego.
>>> Abp Urlich: współodpowiedzialność świeckich za Kościół jest faktem
Arcybiskup stolicy Francji zauważa, że w sytuacji postępującej laicyzacji dla wielu osób pójście do Notre Dame jest odkryciem, czasem duchowym, ale przede wszystkim kulturowym. „Chcę jednak, aby ludzie, którzy przybywają do Notre Dame, odkryli nie tylko pomnik narodowy, lecz miejsce chrześcijańskiej modlitwy” – wyznał. Dlatego pragnie on, aby każdy, kto ją nawiedza mógł usłyszeć o wierze chrześcijańskiej.
Mówiąc o odnowionej świątyni abp Urlich zaznaczył, że odzyska ona swoje pierwotne kolory, co sprawi, że będzie wyglądać na szerszą i bardziej przestronną. „Trasa zwiedzania poprowadzi do odkrycia wiary judeochrześcijańskiej poprzez historie Starego i Nowego Testamentu, żywoty świętych Kościoła paryskiego. To właśnie historia Kościoła będzie obecna w Notre Dame” – podkreślił.
Mówiąc o uroczystości ponownego otwarcia Notre Dame, na którą przybędzie wiele głów państw i biskupów z różnych krajów świata, hierarcha wyraził ufność, że będzie to znak, iż wiara chrześcijańska jest nośnikiem pokoju i braterstwa.
Pytany o tradycyjne konferencje wielkopostne, zapoczątkowane w Notre Dame przez błogosławionego Frédérica Ozanama w 1835 roku, arcybiskup Paryża zapowiedział, że w roku 2025 ich tematem będzie postać Maryi Panny, matki Kościoła, matki narodów, matki chrześcijan, królowej apostołów.
Abp Urlich wskazał, że Kościół w jego ojczyźnie niestrudzenie proponuje wiarę, i przypomniał, że pomimo sekularyzacji we Francji przybywa katechumenów przygotowujących się do przyjęcia sakramentu chrztu św. Ludzie doświadczają bowiem, że życie nie może sprowadzać się do pogoni za przyjemnościami i doznaniami. Potrzebują głębi swej egzystencji, nadziei na przyszłość, otwarcia się na innych i na Boga.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |