Paryż: wprowadzane są w życie przepisy „Traditionis custodes”
Arcybiskup Paryża Michel Aupetit ogłosił szczegóły wprowadzenia w życie w stołecznej archidiecezji przepisów z motu proprio papieża Franciszka „Traditionis custodes”, dotyczących odprawiania Mszy św. według przedsoborowego Mszału z 1962 roku.
Hierarcha wyznaczył pięć kościołów w różnych dzielnicach stolicy Francji, w których ta forma liturgii rzymskiej może być sprawowana przez duchownych, którym to zadanie powierzył arcybiskup, potwierdzając to odpowiednim dokumentem. W czasie Mszy lekcje biblijne powinny być czytane w języku francuskim.
Dotychczas tzw. Msze trydenckie były sprawowane w kilkunastu paryskich kościołach. – Od 30 lat, zgodnie z wolą kard. [Jeana-Marie] Lustigera, Msze w diecezji paryskiej są odprawiane w niektórych parafiach z jednego i drugiego Mszału [przedsoborowego z 1962 roku i posoborowego z 1970 roku – KAI] przez tych samych księży. Jest to znak jedności wierzących, który pozwolił na przełamanie wielu uprzedzeń po obu stronach i na wzrost u wiernych świadomości przynależenia do jednego Kościoła i do tego samego obrządku – napisał metropolita paryski.
Abp Aupetit mianował także swego delegata, który będzie koordynował korzystanie z Mszału z 1962 roku na terenie archidiecezji. Został nim prał. Patrick Chauvet, dotychczasowy wikariusz biskupi ds. nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego w Paryżu.
W obliczu „obaw” i „nieporozumień” wywołanych przez „Traditionis custodes”, hierarcha przypomina intencję, jaka kierowała papieżem Franciszkiem: „służyć jedności Ciała Chrystusa i powierzyć biskupowi, jako moderatorowi, promotorowi i opiekunowi życia liturgicznego” odpowiedzialność za czuwanie nad używaniem Mszału z 1962 roku. Zdaniem arcybiskupa chodzi nie o wzniecanie kłótni liturgicznych, lecz o „zapewnienie dobra wiernych przywiązanych do dawnej formy” liturgii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |