Fot. ekai.pl

Patriarcha Bartłomiej podpisał tomos o autokefalii prawosławia na Ukrainie

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej podpisał 5 stycznia tomos (dekret) o autokefalii Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU).

Nastąpiło to na zakończenie krótkiego nabożeństwa do Ducha Świętego w soborze katedralnym św. Jerzego w dzielnicy Stambułu – Fanarze, gdzie mieści się siedziba Patriarchatu Ekumenicznego. Sprawowali je duchowni Patriarchatu i nowego autokefalicznego Kościoła prawosławnego. Sama ceremonia odbyła się o godz. 11.38 czasu warszawskiego, po czym dokument nabrał mocy prawnej.

W uroczystości podpisania dokumentu uczestniczyli m.in. zwierzchnik PKU, metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz oraz prezydent Petro Poroszenko z małżonką i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij. Po podpisaniu przemówienia wygłosili patriarcha Bartłomiej i metropolita Epifaniusz (ten drugi część swej mowy powiedział po grecku). Przemówił też prezydent Poroszenko.

W niedzielę 6 bm., gdy prawosławni obchodzą Boże Narodzenie (według kalendarza juliańskiego), podczas uroczystej liturgii w tejże świątyni patriarcha wręczy tomos zwierzchnikowi PKU. Wieczorem tegoż dnia delegacja ukraińska powróci do Kijowa.

Prawosławny Kościół Ukrainy będzie odtąd 15. lokalnym autokefalicznym Kościołem prawosławnym.

Zobacz także
Wasze komentarze