Fot. ekai.pl

Patriarcha Bartłomiej podpisał tomos o autokefalii prawosławia na Ukrainie

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej podpisał 5 stycznia tomos (dekret) o autokefalii Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU).

Nastąpiło to na zakończenie krótkiego nabożeństwa do Ducha Świętego w soborze katedralnym św. Jerzego w dzielnicy Stambułu – Fanarze, gdzie mieści się siedziba Patriarchatu Ekumenicznego. Sprawowali je duchowni Patriarchatu i nowego autokefalicznego Kościoła prawosławnego. Sama ceremonia odbyła się o godz. 11.38 czasu warszawskiego, po czym dokument nabrał mocy prawnej.

W uroczystości podpisania dokumentu uczestniczyli m.in. zwierzchnik PKU, metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz oraz prezydent Petro Poroszenko z małżonką i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij. Po podpisaniu przemówienia wygłosili patriarcha Bartłomiej i metropolita Epifaniusz (ten drugi część swej mowy powiedział po grecku). Przemówił też prezydent Poroszenko.

W niedzielę 6 bm., gdy prawosławni obchodzą Boże Narodzenie (według kalendarza juliańskiego), podczas uroczystej liturgii w tejże świątyni patriarcha wręczy tomos zwierzchnikowi PKU. Wieczorem tegoż dnia delegacja ukraińska powróci do Kijowa.

Prawosławny Kościół Ukrainy będzie odtąd 15. lokalnym autokefalicznym Kościołem prawosławnym.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze