Patriarcha Raï wzywa do dyplomatycznego rozwiązania sytuacji na Bliskim Wschodzie
Maronicki patriarcha kard. Béchara Boutros Raï potępił wojnę w Libanie i jej destrukcyjne skutki. W niedzielnym kazaniu wygłoszonym w swojej letniej rezydencji w Dimane wezwał do dyplomatycznego rozwiązania sytuacji w regionie. Wezwał społeczność międzynarodową do „poważnego zaangażowania się w zakończenie spirali wojen, morderstw i zniszczeń w naszym kraju w celu ustanowienia sprawiedliwego pokoju, który zagwarantuje prawa wszystkich narodów i części składowych regionu”.
Kard. Raï podkreślił, że jednocześnie nadszedł czas, aby Libańczycy zdali sobie sprawę, że nie mają wsparcia z zewnątrz. Pomoc może nadejść tylko od nich samych, jeśli będą zjednoczeni i okażą solidarność w organizowaniu spraw Libanu w duchu paktu narodowego. Kardynał, który modlił się za pokój i ofiary wojny, ostrzegł, że w wojnie są tylko „przegrani i pokonani”. „Śmierć ludzi i zniszczenia następują w jednej chwili, podczas gdy odbudowa zajmuje dużo czasu i pieniędzy” – zaznaczył.
Zwierzchnik największego Kościoła chrześcijańskiego w Libanie złożył kondolencje rodzinie i przyjaciołom przywódcy Hezbollahu Hassana Nasrallaha, który zginął w piątek w izraelskim nalocie na Bejrut. „Zabójstwo Nasrallaha pozostawiło ranę w sercach Libańczyków” – powiedział kard. Raï. Wskazał na powtarzające się męczeństwo chrześcijańskich i muzułmańskich przywódców, co określił jako „bastion jedności” wśród Libańczyków. „Krew męczenników woła do nas, abyśmy bronili Libanu przed wszelką agresją i wybrali prezydenta republiki, który przywróci Libanowi miejsce wśród narodów” – powiedział kard. Raï.
>>> Izrael atakuje Liban i Jemen
Ze względu na ścisły związek między religią a polityką zapisany w konstytucji, przywódcy religijni w Libanie mają ogromne znaczenie polityczne. Zawsze dotyczyło to szczególnie patriarchów maronickich.
Patriarcha Raï jest zwierzchnikiem Kościoła maronickiego, związanego z Rzymem katolickiego Kościoła obrządku wschodniego. Jego głos ma duże znaczenie polityczne w Libanie. Maronici są największą wspólnotą chrześcijańską w Libanie, stanowiąc od 20 do 40 proc. ludności liczącej około sześciu milionów osób.
Maronici wywodzą swoją nazwę od św. Marona, pustelnika, który zgromadził wokół siebie grupę chrześcijan w środkowej Syrii w V wieku. Po podboju islamskim wyemigrowali do Libanu w VII wieku. Z około 3,2 mln maronitów na całym świecie, ponad połowa żyje w diasporze. Zgodnie z umową zawartą w momencie uzyskania przez Liban niepodległości w 1943 r., maronici zawsze zapewniają prezydenturę państwa, premierem jest sunnita, a przewodniczącym parlamentu – szyita.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |