Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Patriarcha Tawadros II: papież Franciszek zajmuje szczególne miejsce w moim sercu

Zmarły przed tygodniem papież Franciszek zajmuje szczególne miejsce w moim sercu, znalazłem w nim prawdziwego człowieka Boga – powiedział patriarcha Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawadros II. Duchowny po raz pierwszy odwiedza Polskę, w poniedziałek spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Tawadros II przypomniał, że jego pierwsze spotkanie z Franciszkiem odbyło się wiosną 2013 r. „Zostałem patriarchą Kościoła koptyjskiego w listopadzie 2012 r., a on został papieżem w marcu 2013. A w maju tego roku złożyłem pierwszą wizytę w Watykanie. Znalazłem w nim prawdziwego człowieka Boga” – stwierdził.

Patriarcha wspomniał, że między nim a Franciszkiem „zrodziła się wówczas wielka i silna przyjaźń”. „Wówczas zgodnie podjęliśmy decyzję, że 10 maja obchodzony będzie Dzień Przyjaźni Koptyjsko-Katolickiej” – zaznaczył. Data nie jest przypadkowa, ponieważ 10 maja 1973 r. po raz pierwszy w historii doszło do spotkania w Watykanie biskupa Rzymu, papieża Pawła VI z patriarchą Aleksandrii Szenudą III.

>>> Franciszek i Tawadros II: biorąc nadzieję z przeszłości, patrzmy w przyszłość

Tawadros II podkreślił, że miał okazję rozmawiać z papieżem Franciszkiem wielokrotnie, m.in. podczas jego podróży apostolskiej do Egiptu w kwietniu 2017 r., czy w trakcie zamkniętego szczytu z przedstawicielami Kościoła prawosławnego w Bari we Włoszech w lipcu 2018 r. „Ostatnie nasze spotkanie odbyło się w maju 2023 r. w Watykanie. Było ono dla nas bardzo ważne, bo uczciliśmy wtedy wspólnie rocznicę 50-lecia nawiązania stosunków między naszymi Kościołami” – zaznaczył rozmówca PAP.

W odpowiedzi na pytanie o najważniejsze wydarzenie związane z papieżem Franciszkiem, patriarcha wspomniał o wpisaniu 21 męczenników koptyjskich do Martyrologium Rzymskiego, czyli do księgi liturgicznego obrządku zawierającej spis świętych na poszczególne dni roku. 20 Egipcjan i jeden Ghańczyk zostali ścięci niedaleko stolicy Libii, Trypolisu, w lutym 2015 roku przez dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie.

Zapytany o emocje jakie towarzyszyły mu, gdy dowiedział się o śmierci Franciszka, Tawadros II odpowiedział: „Poczułem wielką stratę, straciliśmy przyjaciela, który służył ludziom”. „Był człowiekiem, który w najlepszy możliwy sposób reprezentował swój Kościół. (…) Wiem, że był oddany ludziom i wspierał jedność chrześcijaństwa. Po śmierci stał się naszym przyjacielem w niebie, który wspiera nas modlących się w różnych intencjach” – dodał.

>>> Franciszek do Tawadrosa: koptowie zabici w Libii męczennikami także dla Kościoła katolickiego

„(Papież Franciszek) stał się symbolem w historii Kościoła, jak i również historii państwa (watykańskiego). Modlimy się, aby kolejny papież przyjął i kontynuował drogę swojego poprzednika” – podkreślił.

Tawadros II odbywa wizytę duszpasterską po Europie Środkowej, po raz pierwszy odwiedzając Polskę. W poniedziałek spotka się z prezydentem Dudą. Przypomniał, że miał okazje rozmawiać z polskim przywódcą w maju 2022 r. podczas oficjalnej wizyty Dudy w Egipcie.

„Najważniejszym celem mojej wizyty jest spotkanie z Koptami mieszkającymi w Polsce. Sądzę, że jest ich tutaj od 400 do 500 osób. Chcę się z nimi razem pomodlić” – powiedział duchowny.

Patriarcha spotkał się już z biskupem Avym Giovannim, któremu podlega diecezja Europy Środkowej oraz księdzem koptyjskim Daoudem Adibem sprawującym posługę w kaplicy koptyjskiej pw. Jana Chrzciciela i św. Merkuriusza w Otrębusach. Rozmawiał też z ambasadorem Egiptu w Polsce Ahmedem Elansarim. Tawadros II zapowiedział, że spotka się także z przedstawicielami polskiego duchowieństwa, w tym z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupem Tadeuszem Wojdą.

Ortodoksyjny Kościół Koptyjski odwołuje się do tradycji św. Marka Ewangelisty, który przyniósł chrześcijaństwo do Aleksandrii i północnego Egiptu. Spory teologiczne i brak porozumienia podczas soboru chalcedońskiego w 451 r. spowodowały odłączenie kilku wschodnich Kościołów chrześcijańskich, wśród których byli również Koptowie. To spowodowało, że Ortodoksyjny Kościół Koptyjski, który przetrwał w Egipcie do dziś mimo wielowiekowej dominacji islamu i liczy według różnych źródeł 8-12 mln wiernych, jest odrębny zarówno od Kościoła rzymskokatolickiego, jak i Kościoła prawosławnego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze