eugeniusz de mazenod, fot. domena publiczna

Patrząc na człowieka oczyma Boga

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Święty Eugeniusz de Mazenod spędzał długie godziny, rozmawiając z więźniami. Udzielał porad duchowych i sakramentów tym, którzy okazywali skruchę. Miał odwagę dać rozgrzeszenie i Komunię św. Germaine – młodej dziewczynie skazanej na śmierć przez powieszenie za dokonanie aborcji. 

Eugeniusz de Mazenod przyjmuje święcenia kapłańskie 21 grudnia 1811 r. – w wieku 29 lat. Umiera jako biskup Marsylii 21 maja 1861 r. Zostaje ogłoszony świętym 3 grudnia 1995 r. przez papieża Jana Pawła II, ktόry zapisał się w historii Kościoła jako sługa Miłosierdzia Bożego. Eugeniusz potrafił patrzeć na człowieka oczyma Boga! Tym zdaniem można chyba najlepiej opisać jego niezwykłe kapłaństwo i świętość.   

Rewolucja francuska 

Eugeniusz zostaje kapłanem Kościoła naznaczonego dwustuletnim wpływem jansenizmu i tragicznym doświadczeniem rewolucji francuskiej. Jako ksiądz jest świadkiem masakr z czasόw terroru i przemocy podczas rewolucji 1830 r. Jest rόwnież świadkiem krwawych prześladowań i buntu głodujących w Marsylii w czerwcu 1848 r. W jego czasach toczy się wojna krymska i okupacja Algerii. Eugeniusz doskonale wiedział, że człowiek jest zdolny do największych niegodziwości. Wierzył jednak, że nawet największy zbrodniarz i łajdak jest stworzeniem, na ktόre Bόg spogląda z umiłowaniem. „Tylko Bόg jest godny waszego serca, tylko On może je zadowolić” – powtarzał te słowa za każdym razem, kiedy spotykał się z nędzą ludzkiego serca. 

Rozgrzeszenie aborcji 

Eugeniusz miał charakter żywy i zdecydowany. Nie znosił sprzeciwu, kiedy był przekonany o swojej racji. Był zdolny stanąć w obronie godności człowieka. Miał odwagę przeciwstawić się duchowieństwu wyznającemu zasady jansenizmu. Jak bardzo w jego czasach był rygorystyczny ten ruch duchowy, świadczy fakt, że księża janseniści nakzywali wiernym spowiadać się siedem razy z tych samych grzechów, nawet powszednich. Dopiero po siόdmej spowiedzi można było uzyskać rozgrzeszenie i przyjąć Komunię św. z okazji Bożego Narodzenia lub Wielkanocy. W tych czasach, jedynym księdzem w Aix-en-Provence, ktόry codziennie chodził do więzienia, był Eugeniusz de Mazenod. Spędzał tam długie godziny, rozmawiając z więźniami i pocieszając skazańcόw. Udzielał porad duchowych i sakramentόw tym, ktόrzy wyznawali skruchę. Miał odwagę dać rozgrzeszenie i Komunię św. Germaine – młodej dziewczynie skazanej na śmierć przez powieszenie za dokonanie aborcji. Wyrok został wykonany publicznie na placu przed sądem. Eugneiusz towarzyszył skazanej do samej szubiennicy. Był przy niej w momencie śmierci, ściskając w garści krzyż i modląc się pomino krzyku tłumu, dla ktόrego obecność księdza podczas egzekucji była prawdziwym skandalem. 

Kodeks Napoleona 

Kodeks Napoleona z 1804 r. przewidywał najwyższy wymiar kary za dokonanie aborcji, tymczasem księża jansenisci nie udzielali rozgrzeszenia skazanym na śmierć. Prawo, które kryminalizowało aborcję, przetrwało we Francji do połowy XX w. Marie-Louis Gireaud jest jedną z ostatnich kobiet we Francji, na ktόrej wykonano wyrok śmierci za aborcję. Została stracona w Paryżu w dniu 30 lipca 1943 r. 

Postawy duszpasterskie naznaczone duchem jansenizmu ustały między innymi dzięki wpływom teologii świętego Alfonsa de Liguori. Jego dzieło zatytułowane „Theologia moralis” zostało przetłumaczone na język francuski przez misjonarzy oblatόw na polecenie ich Założyciela – świętego Eugeniusza de Mazenoda. 

Zobacz także
Wasze komentarze