Pekin zgodził się na wizytę kard. Zuppiego
Źródła z Chin potwierdzają, że rząd w Pekinie zgodził się na podróż kardynała Matteo Zuppiego jako specjalnego wysłannika papieża. Byłby to czwarty etap serii podróży, które metropolita Bolonii odbył jako wysłannik Ojca Świętego, najpierw do Kijowa i Moskwy, a następnie do Waszyngtonu.
Ich tematem jest sytuacja humanitarna związana z wojną na Ukrainie, a w szczególności powrót dzieci, które zostały deportowane do Rosji – twierdzi włoski dziennikarz Andrea Gagliarducci.
Wizyta w Chinach byłaby nie tylko zwieńczeniem tej serii wizyt, ale stanowiłaby też okazję do szerokiego omówienia sytuacji katolików w Chinach. Nie ma jeszcze ustalonej daty, ale mówi się o podróży już w połowie sierpnia, co jest istotne biorąc pod uwagę, że została przełożona zwyczajowa wizyta delegacji watykańskiej w Chinach pod koniec sierpnia – na początku września w celu podsumowania porozumienia chińsko-watykańskiego o nominacji biskupów.
>>> Nuncjusz w USA o wizycie papieskiego wysłannika: to były dobre spotkania
Ostatnim kardynałem, który udał się do Chin jako papieski wysłannik był kardynał Roger Etchegaray w 1980 roku – i powrócił on do Chin przy innych okazjach, w 1993, 2000 i 2003 roku. Ostatnim natomiast był w 2016 roku ówczesny kardynał Theodore McCarrick, później wplątany w skandal nadużyć, a obecnie wydalony ze stanu duchownego i sądzony w USA za poważne zarzuty wykorzystywania seksualnego.
Stolica Apostolska i Chiny nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych od 1951 roku, kiedy nuncjusz apostolski Antonio Riberi został wydalony z kraju przez reżim Mao. Jan Paweł II od dawna marzył o podróży do Chin i mówił o tym publicznie ponad 50 razy. W 1983 roku napisał obszerny list do ówczesnego chińskiego przywódcy Deng Xiaopinga, na który nigdy nie otrzymał odpowiedzi.
Niewykluczone, że kard. Zuppi uda się do Chin z listem papieża Franciszka do Xi Jinpinga. Przed porozumieniem w sprawie mianowania biskupów istniały różne oznaki odwilży między ChRL a Stolicą Apostolską. Między innymi papież Franciszek mógł korzystać z chińskiej przestrzeni powietrznej podczas niektórych swoich podróży apostolskich.
W lutym 2020 r. w Niemczech, na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, odbyło się ważne spotkanie – pierwsze – między arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem, watykańskim sekretarzem ds. stosunków z państwami, a ówczesnym chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi, dziś szefem partii komunistycznej ds. międzynarodowych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |