Pelplin: apel o dalszą pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dyrektor Caritas Diecezji Pelplińskiej przypomniał o skali strat, które są skutkiem nawałnicy jaka przeszła przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia br. Zniszczenia dotyczą 1800 rodzin, czyli około 4 tyś osób. Ks. Weis apeluje o dalszą pomoc, gdyż idzie zima i trzeba bardzo przyspieszać prace budowlane. Szczególnie brakuje firm, które mogłyby w tym pomóc.

Ks. kan. dr Grzegorz Weis podkreślił, że Caritas diecezjalna natychmiast włączyła się w pierwszą pomoc poszkodowanym, a następnie w rozpoznanie strat. Istotną rolę w tym procesie odegrali księża proboszczowie oraz wolontariusze z 36 parafii, w których zniszczenia są największe. Ogółem zniszczenia dotknęły ponad 4 tyś. osób, czyli ponad 1800 rodzin. W praktyce oznacza to konieczność odbudowy 90 domów mieszkalnych, setek budynków gospodarczych i tysiące hektarów zniszczonych lasów, które niejednokrotnie były źródłem utrzymania dla rodzin, szczególnie na Kaszubach. Kapłan podkreślił, że już 12 sierpnia biskup pelpliński Ryszard Kasyna podjął decyzję o zbiórce w kościołach całej diecezji na rzecz poszkodowanych. Odbyła się ona 20 sierpnia. Zebrano wówczas 1 milion 200 tyś. zł. Pomoc dotyczyła również zbiórki potrzebnych innych środków materialnych. Obecnie trwa długofalowy projekt pod hasłem „Parafia parafii”. 

Fot. twitter.com/siostryzorlika

Według ustalonego podziału kilka parafii pomaga konkretnej parafii, w której są poszkodowani. Bezpośrednie kontakty pozwalają na wszechstronne wsparcie według potrzeb wskazanych przez parafie, na terenie których ucierpieli mieszkańcy. Nie stosuje się przy tym zasad czy ktoś jest katolikiem, czy jest osobą praktykującą. Jedyne kryterium to realne potrzeby osób poszkodowanych. Pomoc obejmuje również wsparcia w pracach fizycznych czy wysyłaniu firm z fachowcami w zakresie budownictwa. Ks. Weis podkreślił również olbrzymie zaangażowanie Caritas Polskiej, która bardzo szybko przesłała pierwsze wsparcie finansowe. W kolejnym etapie przesłała ona między innymi milion zł na rzecz poszkodowanych. Trzecia grupa wsparcia to wspólnoty Caritas innych diecezji, które organizują u siebie pomoc. Niektóre mają wymiar bardzo oryginalny. Ks. Grzegorz Weis wymienił tu Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, która organizuje akcję: „Rozpal ciepło Bożego Narodzenia w domach rodzin poszkodowanych przez nawałnicę”. Polega ona zbiórce ofiar na terenie diecezji. Za pozyskane środki zostanie zakupiony węgiel, który na Śląsku jest tańszy i będzie przekazany rodzinom w diecezji pelplińskiej.

Dyrektor Caritas Diecezji Pelplińskiej mówił również o pomocy dzieciom z rodzin, które doświadczyły wielorakich strat. Otrzymały one wyprawki szkolne. Za pozyskane środki Caritas opłaca między innymi faktury za materiały budowlane, które są wykorzystywane do odbudowy czy naprawy zniszczonych gospodarstw. Ks. Weis apeluje o dalszą pomoc, gdyż idzie zima i trzeba bardzo przyspieszać prace budowlane. Szczególnie brakuje firm, które mogłyby w tym pomóc.

Fot. Twitter

Pelplin: apel o dalszą pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze