Peru: nadal rozprzestrzenia się epidemia dengi
W Peru nadal rozprzestrzenia się epidemia dengi, choroby wirusowej przenoszonej przez komary Aedes aegypti. Od początku roku odnotowano prawie 300 zgonów i ponad 161 tys. przypadków infekcji – poinformowało ministerstwo zdrowia w Limie.
Najbardziej dotknięty epidemią jest region Piura na wybrzeżu Pacyfiku, gdzie w marcu cyklon Yaku spowodował zniszczenia i powodzie. Zaleganie wody sprzyja rozmnażaniu się komarów Aedes aegypti, a region zamieszkują m.in. ubogie społeczności, które zasoby wody pitnej przechowują w otwartych zbiornikach.
>>> Rekordowa epidemia dengi w Peru. Od początku roku odnotowano 130 tys. infekcji
Wysiłki rządu Peru skierowane są głównie na prewencję i kontrolowanie rozmnażania się komara, który składa jaja w zbiornikach wody stojącej.
Najczęstsze symptomy dengi to nagła gorączka, bóle mięśni i stawów oraz plamy na całym ciele. Najgroźniejsze przypadki infekcji, jak gorączka krwotoczna, mogą doprowadzić do śmierci.
Według źródeł rządowych, przyczyny wybuchu epidemii związane są ze zmianami klimatycznymi i tzw. efektem El Nino – ociepleniem Oceanu Spokojnego w strefie równikowej, co napędza cyklony tropikalne i zwiększa ryzyko opadów i powodzi.
Ministerstwo środowiska Peru wskazało w raporcie z 2021 roku na niebezpieczeństwo wzrostu zachorowań na choroby związane ze zmianami spowodowanymi globalnym ociepleniem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |