epa05853333 Water overflows the banks of the Santa Eulalia river in Tarazona, Chosica district, in Lima, Peru, 16 March 2017. Heavy rains have caused flooding in many parts of the country and has left 62 dead and thousand homeless. EPA/German Falcon Dostawca: PAP/EPA.

Peru: powodzie pociągnęły za sobą 67 ofiar śmiertelnych

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Powodzie, do jakich doszło w związku z trwającymi od kilku dni, ulewami w Peru, spowodowały śmierć 67 osób. Zniszczonych jest 115 tys. domów i 117 mostów. Tysiące ludzi czeka na dachach domów na ratunek. Komunikacja drogowa jest sparaliżowana – podały władze.

„Tak intensywnych opadów wywołanych przez „El Nino” nie było w naszym kraju od 1998 r.” – powiedział prezydent Peru Pedro Pablo Kuczynski w wyemitowanym w piątek, telewizyjnym orędziu do narodu.

Powodzie i lawiny błotne dały się we znaki zwłaszcza w północnej części kraju. Także w stolicy kraju Limie, która odznacza się klimatem subtropikalnym pustynnym i charakteryzuje zazwyczaj bardzo niskimi opadami deszczu (100–600 mm w ciągu roku) doszło do miejscowych podtopień.

Od piątku w Limie nie ma dostępu do wody pitnej z wodociągów. Ceny wody butelkowanej gwałtownie wzrosły – pisze agencja Associated Press.

Peru przeżywa coroczny okres deszczowy, jednak w tym roku opady są znacznie bardziej intensywne niż zazwyczaj.

Klimatolodzy wiążą te zmiany z trwającym od miesięcy zimowych zjawiskiem „El Nino”. Spowodowało ono nasilenie ekstremalnych zjawisk klimatycznych na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej.

Fot. PAP/EPA/German Falcon

Galeria (12 zdjęć)
Peru: powodzie pociągnęły za sobą 67 ofiar śmiertelnych
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze