Petycja ws. spowiedzi tylko dla dorosłych trafiła do Sejmu
Podpisana przez 12 tysięcy osób petycja w sprawie dostępności spowiedzi tylko dla osób pełnoletnich trafiła do Sejmu – informuje w czwartek „Rzeczpospolita”.
„Jak pokazują wspomnienia wielu osób, spowiedź to doświadczenie upokorzenia i strachu, zdarzenie traumatyczne, paskudne, którego dzieci nie chciały, a przed którym nie potrafiły się obronić” – głosi petycja, którą zajmie się specjalna komisja w Sejmie. „Rzeczpospolita” podała, że podpisało się pod nią 12 tys. osób, które domagają się „uchwalenia przepisów wprowadzających w Polsce zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”.
Autorem petycji jest Rafał Betlejewski, performer i autor książek, od lat krytycznie wypowiadający się na temat Kościoła. O swoim pomyśle zakazu spowiedzi poinformował już w 2022 roku w mediach społecznościowych. „Spowiedź jest formą psychicznej przemocy. Jest ingerencją w intymny świat dziecka prowadzoną w autorytecie +Boga+” – przekonywał. Zarejestrował wówczas petycję na stronie Avaaz.org, która jest aktywna do dziś. Podpisało się pod nią 12,6 tys. osób.
Performer już w połowie 2023 roku informował o złożeniu petycji w Sejmie, jednak zwrócono mu ją z powodów formalnych, o czym poinformował później poseł KO Marcin Józefaciuk, członek Komisji do spraw Petycji. Poprosił on Betlejewskiego o ponowne złożenie petycji i tym razem stało się to skutecznie.
Z treści opisanej przez gazetę petycji wynika, że „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam bez nadzoru opiekunów i psychologów”, a „spowiednikami dzieci są mężczyźni żyjący w celibacie, którzy nie mają odpowiedniego przygotowania psychologicznego”.
Zobacz też >>> Ordo Iuris: wprowadzenie zakazu spowiedzi uczyni Polskę państwem totalitarnym
Mogą być dobre i złe spowiedzi. Takie, które dodają ducha ale i takie, które stają się nadużyciem – mówi z kolei prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta. Jak wyjaśnia, wiele zależy od wiedzy umiejętności i etyki spowiedników. Szczególnie wysokie wymagania trzeba stawiać tym księżom, którzy podejmują się spowiedzi dzieci, jednak pojawiających się ostatnio postulatów zakazu spowiedzi dzieci, z uwagi na możliwe nadużycia, prof. de Barbaro nie ocenia pozytywnie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |