Abp Sławoj Leszek Głódź, fot. arch. PAP/D. Kulaszewicz

Podlasie: abp Sławoj Leszek Głódź został… sołtysem. Głosowało na niego 9 osób

Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź został 21 czerwca br. sołtysem w Piaskach. Głosowało na niego dziewięć osób, czyli wszyscy, którzy poszli na wybory.

Piaski to część Bobrówki w gminie Jaświły (woj. podlaskie). W czerwcu odbyły się tam wybory uzupełniające na sołtysa po tym, jak sprawujący tę funkcję od 2010 r. Edward Klisz złożył rezygnację. Jedynym kandydatem na jego miejsce był abp senior Sławoj Leszek Głódź.

>>> Abp Głódź rozliczył się z Fundacją Świętego Józefa ze zobowiązań nałożonych przez Stolicę Apostolską

– Uprawnionych do głosowania było 36 osób. Nowy sołtys wybrany został jednogłośnie przez dziewięć osób, które przyszły na wybory. Mamy więc pierwszego arcybiskupa wśród sołtysów i pierwszego sołtysa wśród arcybiskupów – mówi Marek Jarosz, zastępca wójta gminy Jaświły.

strona internetowa urzędu gminy jaświły

Przypomnijmy, że w marcu tego roku działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją. W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje:

1. Nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską.
2. Zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej.
3. Nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

>>> Prymas o karze dla abp. Głódzia i bp. Janiaka: dla mnie to bardzo ważny sygnał

Ponadto w przepisach Kodeksu Prawa Kanonicznego zawarty jest przepis, który dotyczy bezwzględnego zakazu sprawowania przez duchownych publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej (kan. 285 §3 KPK).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze