fot. PAP/Zbigniew Meissner

Piąta pielgrzymka „Śladami cadyków”

Siedzibę dynastii Bidermanów, chasydów lelowskich, grobowiec rabinów z dynastii Rabinowiczów z końca XIX w. w Radomsku i dzielnicę żydowską w Piotrkowie – odwiedzą uczestnicy piątej pielgrzymki autokarowej „Śladami cadyków”, która odbędzie się 10 lipca.

Pielgrzymka organizowana przez archidiecezję warszawską i diecezję warszawsko-praską odbywa się pod honorowym patronatem przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp. Rafała Markowskiego. Celem pielgrzymki jest odkrywanie historycznej i duchowej spuścizny narodu żydowskiego zamieszkującego ziemie dawnej Rzeczypospolitej.

Rozpocznie się ona eucharystią w kościele rektoralnym św. Benona w Warszawie przy ul. Pieszej 1., której będzie przewodniczył o. Marek Kotyński. W programie pielgrzymki zaplanowane jest zwiedzanie siedziby dynastii Bidermanów – chasydów lelowskich, w tym m.in. ohel (grobowiec) pierwszego legendarnego rebego Dawida z Lelowa, ucznia Elimelecha z Leżajska i przyjaciela Widzącego z Lublina, mistrza i przewodnika duchowego całego ówczesnego pokolenia żydów. Chasydzi lelowscy utworzyli tam centrum pielgrzymkowe (podobnie jak w Leżajsku).

fot. PAP/Zbigniew Meissner

Planowane jest także nawiedzenie m.in. cmentarza w Radomsku – miejsca pielgrzymkowego chasydów. W programie będzie odwiedzenie ohelu rabinów z dynastii Rabinowiczów z końca XIX w., jednej z najbardziej wpływowych w Polsce. W grobowcu został pochowany m.in. założyciel dynastii rabi Szlomo Rabinowicz, zmarły w 1866 r. Uczył się w jesziwach w Piotrkowie oraz w Kutnie. Jako dziecko miał okazję z ojcem odwiedzać Widzącego z Lublina, Jehudiego i Symche Bunama z Przysuchy. Jego mistrzami stali się rabi Meir z Opatowa, Fiszel ze Strykowa i Symche Bunam z Przysuchy. W Piotrkowie pielgrzymi zobaczą cmentarz z XVIII w., w tym zespół unikatowych nagrobków o walorach artystycznych.

Najważniejszym miejscem jest ohel rabiego i doktora Chaima Dawida Bernharda, lekarza cesarza Fryderyka Wilhelma III. Pod wpływem Dawida z Lelowa wszedł on na drogę chasydzką i stał się uczniem, ale też lekarzem i powiernikiem największych cadyków epoki. Pielgrzymi zwiedzą również dzielnicę żydowską, m.in. synagogę, obecnie znajdujące się tam archiwum i bibliotekę. „Będą mogli usłyszeć chasydzkie śpiewy, hymny, niguny (żydowskie melodyjne śpiewy grupowe – PAP) i psalmy hebrajskie” – zapowiedzieli organizatorzy.

W duchowość chasydzką i nauki cadyków wprowadzi Symcha Keller, były rabin Łodzi, chasydzki nauczyciel duchowy, kantor i muzyk.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze