Nocna Pielgrzymka

Fot. Materiały Prasowe

Piekary: odbędzie się XVI Nocna Pielgrzymka w intencji chrześcijan prześladowanych

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kolejny już raz organizowana zostaje nocna pielgrzymką z Piekar na Jasną Górę. Do tej pory we wszystkich edycjach udział wzięło łącznie prawe 2000 osób. Jest to dobra propozycja nie tylko dla wierzących, ale przede wszystkim dla osób, które z kościołem niewiele mają wspólnego – mówią organizatorzy XVI Nocnej Pielgrzymki. W tym roku intencją pielgrzymki są prześladowani Chrześcijanie w Jemenie.

Wywiad z Michałem Piecem, inicjatorem i organizatorem szesnastej edycji Nocnej Pielgrzymki:

Czym dla Ciebie osobiście jest Nocna Pielgrzymka?

Dla mnie to czas doświadczania Pana Boga, który jest szczególnie bliski w zmęczeniu, w bólu, w ciszy, w ciemności, w drugim człowieku.

Jak pielgrzymka zmieniała się na przestrzeni lat? Czy w 2008 powiedziałbyś, że…

Kiedy w 2008 roku poszliśmy pierwszy raz nocą do Częstochowy w pięć osób, nie przypuszczaliśmy, że pójdziemy jeszcze kiedykolwiek, a już na pewno nie spodziewalibyśmy się piętnastu edycji i kilkuset uczestników. Bieg wydarzeń i rozwój tej pielgrzymki jest dla mnie czymś niesamowitym! Jak widać, jest dzisiaj swego rodzaju popyt na takie właśnie doświadczenie duchowe, polegające na mierzeniu się ze swoimi słabościami, mające w sobie wymiar ofiary. Mogą o tym świadczyć także bardzo popularne ostatnio Ekstremalne Drogi Krzyżowe.

Co jest Twoją motywacją do jej corocznego organizowania?

Pielgrzymka dzisiaj to cały zespół świetnych ludzi, angażujących się w organizację, z którymi realizacja takiego przedsięwzięcia to sama przyjemność. Piękne są świadectwa, które trafiają do nas po każdej edycji Nocnej. To bardzo budujące! Dlatego więc jeśli tylko będą chętni, aby przeżywać doświadczenie nocnego pielgrzymowania, będziemy starali się im to umożliwiać.

Jak myślisz, czego możemy spodziewać się na Nocnej w tym roku?

Jak co roku, nie możemy obiecać niczego oprócz obolałych stóp. Do zobaczenia na trasie!

Fot. Materiały Prasowe

***

STATYSTYKI LICZBOWE

60 km – właśnie tyle ma przejść pielgrzym, aby osiągnąć cel pielgrzymki: Jasną Górę!

15 razy – zapaleńcy podjęli trud pielgrzymowania „na przekór”.

1 noc – na pierwszy rzut oka niewiele znaczący czas na sen, a w rzeczywistości pełna modlitwy i poświęcenia pora wędrówki.

14 h – właśnie tyle czasu, zgodnie z przewidywaniami, będzie trwało zmaganie pielgrzymów z trudami drogi, ale i radość z każdego kolejnego kroku.

78 lat – a więc wiek najstarszego w historii uczestnika, który być może również w tym roku podejmie wysiłek nocnego pielgrzymowania. To się nazywa hardcore!

4000 kcal – nawet tyle kalorii, według szacunkowych obliczeń, możesz spalić na tej pielgrzymce.

1800 pielgrzymów – to skumulowana liczba uczestników wszystkich edycji Nocnej! Robi wrażenie – szczególnie gdy uświadomisz sobie, że pod cyframi kryje się dokładnie tyle samo wyjątkowych historii konkretnych ludzi…

25 wolontariuszy – daje z siebie wszystko, abyś jak najlepiej mógł przeżyć tę pielgrzymkę. Bez tych „25 wspaniałych” Nocna nie mogłaby się odbyć!

1 Matka – choć pielgrzymujesz pomiędzy dwoma wielkimi sanktuariami, słynącymi z różnych wizerunków, pamiętaj: Matka (Boska) jest tylko jedna!

7 wieków historii – czyli ogrom wydarzeń, miliony ludzi oraz niepoliczalny strumień Bożej łaski, jaka z Piekar promieniuje daleko poza granice Śląska.

200 mln – właśnie tylu ludzi dokładnie w tej chwili cierpi dyskryminację i brutalne prześladowanie tylko z jednego powodu: wiary w Chrystusa.

nieskończoność – miłość Boga do Ciebie!

Opracował Paweł Kaszuba, Piotr Kaszuba

Galeria (14 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze