fot. PAP/Wojtek Jargiło

Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Tym razem inna, niż zawsze

Już za kilka dni do jasnogórskiego sanktuarium, jak co roku, przybędą członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski. Na miejscu zawierzą Kościół i świat opiece Matki Bożej. Zrobią to jednak inaczej, bo istniejące cały czas ograniczenia związane z  epidemią nie pozwalają na liczne zgromadzenia. 

Stawią się przed tronem Matki Bożej nie fizycznie, ale duchowo – sercem. To będzie wyjątkowa – VIII Duchowa Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę.

W tym roku nie będziemy mogli wszyscy fizycznie przybyć na Jasną Górę. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią nasza pielgrzymka będzie miała charakter duchowy. Na Jasną Górę przybędą przedstawiciele Żywego Różańca w Polsce, którzy poprowadzą dwudniowe czuwanie, a my wraz z nimi nasze duchowe pielgrzymowanie będziemy przeżywać za pośrednictwem Radia Maryja, Telewizji Trwam i strony internetowej jasnagora.pl. (organizatorzy pielgrzymki)

Kaplica Cudownego Obrazu, fot. Maciej Kluczka

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”. Pielgrzymka rozpocznie się w piątek 5 czerwca o godz. 20:20 transmisją modlitwy różańcowej. O godz. 21:00 – Apel Jasnogórski. Rozważanie apelowe poprowadzi ks. Jacek Gancarek, moderator krajowy Żywego Różańca, błogosławieństwa udzieli abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, opiekun Żywego Różańca z ramienia KEP. W sobotę 6 czerwca o godz. 13:30 rozpocznie się transmisja mszy świętej z kaplicy Cudownego Obrazu za pośrednictwem Telewizji Trwam.

Pielgrzymi rozpoczną też trzeci rok Wielkiej Nowenny Różańcowej. Temat, który w tym rok będzie rozważany, także na łamach miesięcznika formacyjnego „Różaniec”, to: „Żywy Różaniec znakiem jedności z Ojcem Świętym i Kościołem”.

Odczytamy również słowo, które skierował do nas abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski. Nie zabraknie również tradycyjnej pamiątki z pielgrzymki. W tym roku będzie to obrazek z wizerunkiem Stefana kard. Wyszyńskiego z modlitwą „Aktu osobistego oddania Matce Bożej”. Obrazek będzie dołączony do czerwcowego numeru miesięcznika „Różaniec”. (organizatorzy pielgrzymki)

– W tym trudnym czasie dla całego świata nie ustajemy w modlitwie. Bądźcie razem z nami duchowo na Jasnej Górze 5 i 6 czerwca. Jeśli stawimy się wszyscy – ponad dwumilionowa armia Żywego Różańca – być może będzie to największa w historii Ogólnopolska Duchowa Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę – zachęcają organizatorzy modlitewnego spotkania.

Żywy Różaniec to niezwykła wspólnota modlitwy i apostolstwa. Mogą do niej dołączyć wszyscy, którzy u boku Maryi chcą przemieniać świat modlitwą. W jaki sposób to się dzieje? Bardzo prosto. Żywy Różaniec tworzą róże lub koła różańcowe. Do jednej róży należy 20 osób, z  których każda zobowiązuje się do codziennego odmawiania jednej dziesiątki różańca, rozważając podczas modlitwy jedną tajemnicę różańcową (zmienianą co miesiąc). Dzięki temu róża codziennie odmawia cały różaniec. – Codzienna dziesiątka odmawiana w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, czyli w intencjach wyznaczonych przez papieża na dany miesiąc jako odpowiedź na różne wyzwania i  trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata – mówią członkowie Wspólnoty. Założycielką tego dzieła modlitwy jest sługa Boża Paulina Maria Jaricot. Dziś prawie w każdej parafii w Polsce istnieje i działa wspólnota Żywego Różańca, który ma też swoje stowarzyszenie zatwierdzone przez KEP.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze