Pierwiosnki męczeństwa
Rzadko kto wzywa wstawiennictwa tych świętych. Byli to pierwsi męczennicy, o których wspomina nie tylko Nowy Testament. Zginęli z rąk siepaczy Heroda. Poświęcony im dzień w kalendarzu liturgicznym to 28 grudnia.
O owych męczennikach w Ewangeliach pisze tylko święty Mateusz. Herod dowiedziawszy się, że narodził się Mesjasz, w obawie, aby nie odebrał jemu i jego potomstwu panowania, zamierzał pozbyć się dzieci (w wieku do dwóch lat), licząc, że w taki sposób „uwolni się” też od nowonarodzonego Zbawiciela.
Płacz Rachel
O tych dzieciach wspominają także liczni ojcowie Kościoła, między innymi święci Ireneusz, Cyprian i Augustyn. To oni nadali zabitym na rozkaz Heroda chłopcom z Betlejem i okolicy tytuł męczenników. Święty Augustyn tak pisał o tym męczeństwie: „Błogosławione jesteś Betlejem ziemi judzkiej! Cierpiałeś z powodu ludzkiego okrucieństwa Heroda, mordującego swe dzieciny, a równocześnie stałoś się godne przyprowadzić do Pana cały zastęp niewinnych i nieletnich dzieci!”. Dalej jeszcze twierdził ten ojciec Kościoła, że „niemowlęta, które bezbożność Heroda oderwała od piersi matek, słusznie zostały nazwane męczeńskimi kwiatami. Są to pierwsze pąki Kościoła, rozwinięte wśród niewiary, zaś przedwcześnie zważone mroźną zawiścią prześladowania”. Przypuszcza się, że zamordowanych dzieci z samego Betlejem mogło być około dwadzieścioro. Według tradycji owe dzieci otrzymały tak zwany chrzest krwi. Zapowiedź ich męczeństwa odnajdujemy w Księdze Jeremiasza. Mowa jest w niej bowiem, iż „krzyk usłyszano w Rama, płacz i jęk wielki. Rachel opłakuje swe dzieci i nie chce utulić się w żalu, bo ich nie ma”.
Kwiaty z Betlejem
Kult owych małych męczenników zapoczątkowany został w II wieku po Chrystusie. Dzieci te nazywano „pierwiosnkami męczeństwa” czy – jeszcze inaczej – „kwiatami męczenników” bądź też „pierwocinami Kościoła”. Można zapytać o świadomość męczeńskiej śmierci u tych dzieci. Owszem, nie złożyły one świadomie swojego życia za Jezusa Chrystusa, ale oddały je z Jego powodu. Co więcej, relikwie świętych Młodzianków przechowywane są w bazylice pod wezwaniem świętej Justyny w Padwie. Miały być również przechowywane w kilkunastu innych kościołach. Jednakże są to „fałszywe” relikwie.
Kult Młodzianków upowszechnił się dopiero w piątym stuleciu. Ku czci owych męczenników wznoszono nawet kościoły i klasztory. Pierwsze wzmianki o ich święcie pochodzą natomiast z 550 r. z Kartaginy. Ci mali męczennicy czczeni są, poza Kościołem rzymskokatolickim, również w Kościele greckim, syryjskim i jerozolimskim. Artyści często podejmowali ów dramatyczny temat, jakim jest „Rzeź niewiniątek”. Czynili to chociażby: Giovanni Francesco Baroto, Mikołaj Poussin, Guido Reni, Albrecht Dürer, Romanino, czyli Girolamo Romani, Piotr Brueghel, Bartolomeo Schedoni, Peter Paul Rubens. Jednym z najstarszych przedstawień ukazujących ten temat jest mozaika na łuku tęczowym we wzniesionym w V w. w Rzymie kościele pw. Matki Bożej Większej, czyli Santa Maria Maggiore. Ponadto do tych Młodzianków nawiązał i Adam Mickiewicz – w trzeciej części „Dziadów”. Święci ci są patronami chórów kościelnych.
Dzień, w którym przypada wspomnienie liturgiczne świętych Młodzianków jest, w świecie od kilkunastu lat a w Polsce od dwudziestu pięciu, dniem, w którym odprawiane są msze święte i odbywają się marsze w intencji obrony życia poczętego.
Litania do Świętych Młodzianków
Kyrie eleison. Chryste eleison. Kyrie eleison.
Święci Młodziankowie, pierwiosnki męczeństwa – módlcie się za nami!
Święci Młodziankowie, ziemia straciła was, płacząc, Niebo z radością przyjęło,
Święci Młodziankowie, zgładził was władca okrutny, Stwórca przygarnął z miłością, dając wam miejsce przy sobie,
Święci Młodziankowie, którzyście złożyli życie za Chrystusa z Jego powodu,
Święci Młodziankowie, pierwsze ofiary męczeństwa złożone Chrystusowi,
Święci Młodziankowie, którzy stoicie przy tronie Chrystusa odziani jasnością,
Święci Młodziankowie, w świetle Królestwa wiecznego,
Święci Młodziankowie, których radość wiekuista opromienia,
Święci Młodziankowie, których szaty są opłukane we krwi purpurowej Baranka,
Święci Młodziankowie, niewinni, którzy z radością wysławiacie Pana,
Święci Młodziankowie, którzyście spośród ludzi zostali wykupieni na pierwociny dla Boga i dla Baranka,
Święci Młodziankowie, którzy jesteście bez skazy przed tronem Boga,
Święci Młodziankowie, święci śpiewający pieśń nową przed tronem Boga i Baranka,
Święci Młodziankowie, którzyście jeszcze nie potrafili mówić, a już wyznali Chrystusa,
Święci Młodziankowie, wasze słabe ciałka nie były jeszcze zdolne do walki, a już zdobyły palnę zwycięstwa,
Święci Młodziankowie, dzieci niewinne, które zazdrość władzy zgładziła,
Święci Młodziankowie, w białe szaty odziani idziecie w orszaku Baranka,
Święci Młodziankowie, godni chwały męczeństwa…
K: Zatriumfowali nad światem i zyskali koronę męczeństwa. Nie doświadczywszy zła tego świata, pokus ciała i podszeptów szatana.
W: Święci Młodziankowie, męczennicy, patroni pomordowanych i nienarodzonych dzieci, módlcie się za nami!
Módlmy się: Boże, nasz Ojcze, święci Młodziankowie męczennicy obwieścili Twoją chwałę nie słowami, lecz śmiercią. Spraw, abyśmy całym życiem wyznawali wiarę w Ciebie, którą głosimy ustami. Przez Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, naszego Pana i Boga, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |