fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Pierwsze przemówienie Leona XIV: niech pokój będzie z wami!

Niech pokój będzie z wami wszystkimi! – te słowa Chrystusa zmartwychwstałego wypowiedział jako pierwsze nowy papież Leon XIV do 100 tysięcy wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra w Watykanie.

W przerywanym oklaskami przemówieniu, częściowo czytanym, a częściowo improwizowanym, wyjaśnił, że chce, aby te słowa dotarły do serc i do rodzin, do wszystkich narodów i do całej Ziemi. Zaznaczył, że ten „bezbronny i rozbrajający pokój” pochodzi od Boga, który nas wszystkich bezwarunkowo kocha.

Przywołał postać błogosławiącego Rzym i świat papieża Franciszka w dzień Wielkanocy. Kontynuując jego błogosławieństwo, zapewnił, że zło nie zwycięży, bo wszyscy jesteśmy w rękach Boga. Idźmy więc naprzód trzymając za rękę Boga i siebie nawzajem. Chrystus, który jest dla ludzkości mostem do Boga, poprzedza nas, a świat potrzebuje Jego światła, wskazał Leon XIV i zachęcił do budowania mostów poprzez dialog i spotkanie, jednocząc się, aby stać się jednym ludem, zawsze w pokoju. „Dziękujemy, papieżu Franciszku!” – powiedział nowy biskup Rzymu.

fot. PAP.EPA/ALESSANDRO DI MEO

Podziękował również kardynałom za to, że go wybrali następcą św. Piotra. Zachęcił do wspólnego podążania jako Kościół drogą pokoju, sprawiedliwości, do wspólnego z ludźmi wierzącymi w Chrystusa głoszenia Ewangelii jako misjonarze.

Jako zakonnik augustianin przywołał słowa św. Augustyna: „Z wami jestem chrześcijaninem, dla was jestem biskupem”, aby razem podążać do tej ojczyzny, którą Bóg dla nas przygotował.

Szczególne pozdrowienie skierował do Kościoła Rzymu. Musimy razem szukać, jak być Kościołem misyjnym, Kościołem, który buduje mosty, „otwartym i przyjmującym jak ten plac z otwartymi ramionami wszystkich, którzy potrzebują naszego miłosierdzia, naszej obecności, dialogu, miłości”.

fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Po hiszpańsku zwrócił się do wiernych diecezji Chiclayo w Peru, której był biskupem. Podkreślił, że tamtejsi wierni towarzyszyli swemu biskupowi w dzieleniu się wiarą i tworzyli Kościół Jezusa Chrystusa.

Chcemy być Kościołem synodalnym, Kościołem w drodze, Kościołem, który zawsze dąży do pokoju, zawsze dąży do miłosierdzia, zawsze chce być blisko cierpiących, zapewnił nowy papież.

W dniu Supliki do Matki Bożej Pompejańskiej zachęcił do modlitwy za jej wstawiennictwem za „tę nową misję, za cały Kościół, o pokój na świecie”, po czym odmówił za zgromadzonymi modlitwę „Zdrowaś, Maryjo”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze