Pierwsze śluby pustelnicze w diecezji płockiej
W święto Ofiarowania Pańskiego, podczas Mszy św. w bazylice katedralnej, siostra Marta – diecezjanka – złożyła na ręce biskupa Szymona Stułkowskiego czasową profesję pustelniczą, zobowiązując się do życia w eremie na terenie diecezji.
Dzień Życia Konsekrowanego w diecezji płockiej nabrał wyjątkowego wymiaru dzięki ślubom pustelniczym s. Marty. Wszyscy zgromadzeni na modlitwie dziękczynnej z bp. Szymonem Stułkowskim otoczyli szczególną modlitwą parafiankę od św. Jana Pawła II w Pułtusku.
„Jestem przekonany, że to nie jest ucieczka od świata, ale odpowiedź na powołanie, które daje Pan Bóg” – powiedział w homilii bp Stułkowski.
>>> Bp Szymon Stułkowski do osób konsekrowanych: życiem pokazujecie, że spotkaliście Boga
Biskup zaznaczył, że brak dowodów na obecność pustelników na Mazowszu i Ziemi Dobrzyńskiej w przeszłości, co może oznaczać, że s. Marta jest pierwszą eremitką w historii diecezji. „To jednak nie jest najważniejsze. Istotne jest to, by pokazać światu, że Bóg nas powołuje, że nas spotyka” – dodał.
Bp Stułkowski poprosił s. Martę, aby na drodze swojego powołania modliła się za Kościół w diecezji. Prosił także o modlitwę w jej intencji, aby Pan Bóg błogosławił temu powołaniu i by przynosiło ono dobre owoce – dla niej samej, dla parafii, w której zamieszka, oraz dla całego Kościoła.
Pragnienie służby Bogu dojrzewało w sercu s. Marty przez 11 lat, a od 5 lat rozeznawała powołanie do życia pustelniczego. Zapytana, dlaczego wybrała właśnie tę drogę, odpowiada: „To nie jest właściwie pytanie do mnie. To On mnie zaprosił do takiego życia. Sama z siebie nie byłabym w stanie podjąć tej decyzji. Musiałam się na nowo narodzić, ale to On pokierował moim życiem” – mówi z przekonaniem.
Zewnętrznym znakiem przynależności do stanu pustelniczego jest czarny habit, na którym s. Marta ma wyhaftowane trzy serca – Jezusa, Maryi i św. Józefa. To z Nimi pragnie iść przez życie pustelnicze. Napisała również swoją regułę, według której będzie żyć. Jej codzienność wypełnią modlitwa, nocne czuwania oraz rękodzieło – pisanie ikon, wyrób świec i różańców.
>>> Życie konsekrowane w liczbach
Pustelnictwo to forma życia duchowego, której istotą jest całkowite oddanie się Bogu. Wyraża się ono w głębszym odosobnieniu, modlitwie, pokucie i wypraszaniu łask dla ludzi. Jak podkreśla s. Marta, pustelnik żyje dla ludzi, choć nie szuka okazji do opuszczania pustelni – ewangelizuje przede wszystkim własnym życiem.
Duchowym opiekunem eremitki w diecezji płockiej jest ks. Bogdan Kołodziejski, natomiast s. Marta nadal pozostaje w formacji pustelniczej w ośrodku diecezji kaliskiej. Ks. Marcin Wiśniewski, duszpasterz Ośrodka Duchowości „Samotnia” przy Górze Krzyża Jubileuszowego, gdzie formują się pustelnicy – także s. Marta – zaznacza, że jest to wymagające powołanie, które trzeba dobrze rozeznać. „Powołania pustelnicze to znak naszych czasów. Od wieków Pan Bóg posyłał Ojców na pustynię, aby byli solą ziemi i wskazywali właściwą drogę. Współcześni pustelnicy w tym zagubionym świecie są jak latarnie morskie – pokazują, że Bóg jest i że musi mieć pierwsze miejsce w naszym życiu” – powiedział ks. Wiśniewski.
Pustelnię s. Marty można znaleźć w parafii w Miszewie Murowanym. Można jej tam powierzać intencje modlitewne, ale również swoja modlitwą wspierać jej pustelnicze powołanie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |