fot. unsplash / Devin Avery

Pierwszy taki raport: młodzi wobec światowych kryzysów

Podcast o zdrowiu psychicznym w Portugalii, woda pitna dla wioski w Amazonii, edukacja klimatyczna w Chile. Studenci i naukowcy z katolickich uczelni pokazują, jak realnie działać dla dobra wspólnego. To głos młodego Kościoła w walce o sprawiedliwość i zrównoważony rozwój – zebrany w pierwszym raporcie sieci SACRU czyli Strategicznego Sojuszu Katolickich Uniwersytetów Badawczych.

W swojej pierwszej wspólnej publikacji zatytułowanej „Driving Global Change”. Raport ukazuje konkretne działania siedmiu uczelni partnerskich na rzecz wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Jest to zaproszenie do refleksji i działania dla uczelni, decydentów, mediów i wszystkich zaangażowanych w życie społeczne.

Wspólna praca studentów i wykładowców

Dokument powstał dzięki zaangażowaniu 15 studentów i wykładowców. Znaleźć w nim można m.in. projekt podcastu MindCast portugalskiej studentki psychologii Sofii Torneiro, który ma na celu przełamywanie tabu wokół zdrowia psychicznego oraz inicjatywę Boston College dotyczącą dostępu do wody pitnej w Amazonii. Chilijski Papieski Uniwersytet Katolicki przedstawił natomiast analizę strategii klimatycznych, zachęcając do nowego spojrzenia na relację człowieka z naturą w świetle encykliki Laudato si’. Podkreśla też rolę uniwersytetów w kształtowaniu ekologicznej świadomości oraz w tworzeniu sprawiedliwych i zrównoważonych polityk publicznych.

>>> Młodzi misyjni wolontariusze z Poznania zostali posłani do Kenii, Etiopii, Rwandy i Boliwii

„Ten dokument przypomina nam, że troska o nasz wspólny dom to nie tylko kwestia naukowa czy polityczna, ale moralny imperatyw, który wymaga naszej zbiorowej świadomości i kreatywności” – podkreśla prof. Zlatko Skrbis, przewodniczący SACRU i rektor Australian Catholic University.

Młodzi jako motor zmian

„Stawienie czoła globalnym wyzwaniom wymaga nie tylko wiedzy uznanych naukowców, ale również perspektywy młodych badaczy i studentów” – mówi prof. Pier Sandro Cocconcelli, sekretarz generalny SACRU z Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie

W skład SACRU wchodzą uniwersytety z Australii, USA, Chile, Brazylii, Japonii, Portugalii, Hiszpanii i Włoch. Ich wspólną misją jest rozwój szkolnictwa wyższego dla wspólnego dobra poprzez współpracę międzynarodową.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze