Pierzchnica: parafia, szkoła, harcerze przypomnieli sł. Bożą Helenę Kmieć
Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, spotkania z wicepostulatorem procesu beatyfikacyjnego młodej misjonarki – ks. Dominikiem Truchanem, program artystyczny, wystawa i projekty pomocowe złożyły się na dzisiejszą uroczystość w parafii i gminie Pierzchnica, upamiętniającą Helenę Kmieć.
Wydarzenie rozpoczął program artystyczny przygotowany przez harcerzy 7. Drużyny Harcerskiej im. Karola Kality „Rębajły” i uczniów Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy. To środowisko już od roku poprzez pracę wolontaryjną na swoim terenie szerzy idee sł. Bożej Heleny Kmieć.
26-letnia Helena Kmieć w 2017 r. wyjechała jako wolontariuszka do boliwijskiej Cochabamby, aby pomagać siostrom służebniczkom dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci. W nocy z 24 na 25 stycznia została ugodzona nożem i brutalnie zamordowana. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.
Jej postać, jako tej która umiała się dzielić swoimi talentami i charyzmatami przywołał w homilii bp Jan Piotrowski.
Wspomnienie Heleny poprzedził refleksją o obecności Boga w świecie, znaczeniu chrztu św., obowiązku troski o jakość życia. – Taką drogą życia podążają święci i błogosławieni, a niemal doskonale czynią to męczennicy (…). Należy do nich sł. Boża Helena Kmieć, która nie zakopała talentów, ale ubogaciła je życiem duchowym i świadectwem wiary – mówił bp Jan Piotrowski. Przypomniał m.in. jej słowa z podania o wyjazd na misje: „Otrzymałam łaskę Bożą, czyli 5xD: Dar darmo dany do dawania – i muszę się nim dzielić”.
Na pozostałych Mszach św. Słowo Boże głosił i przypomniał postać młodej męczennicy ks. Dominik Truchan – wicepostulator jej procesu beatyfikacyjnego, który został uruchomiony w maju 2024 roku. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa o Helenie Kmieć ustawiona wokół kościoła św. Małgorzaty w Pierzchnicy.
Jak powiedział KAI Piotr Makuch, dyrektor szkoły podstawowej w Pierzchnicy, już przed rokiem harcerze włączyli się w projekt Fundacji Heleny Kmieć „Podaj dobro dalej” i znaleźli się w pierwszej dziesiątce w skali kraju. – Harcerze wykonali mnóstwo działań na rzecz osób w domach opieki społecznej. W tym roku planują pomagać dzieciom niepełnosprawnym i już zostały nawiązane kontakty w tym kierunku w Kielcach – opowiada dyrektor. – Chcielibyśmy także ufundować stypendia dla zdolnej młodzieży w Boliwii i prowadzimy zbiórkę na dwa takie stypendia. Koszt jednego to 2 200 zł – wyjaśnia.
Jak dodaje, uczniowie szkoły „zafiksowali się na punkcie Helenki” – chcą jej idee szerzenie dobra propagować w szkole, parafii, gminie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |