Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Piesze Pielgrzymki z Gdańska i Gdyni w Licheniu [+GALERIA]

„Bądź mężny i mocny” to hasło, pod którym do Jasnej Góry podąża 42. Gdańska Piesza Pielgrzymka. Około 170-osobowa grupa w poniedziałkowy poranek (5 sierpnia) dotarła do sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Pielgrzymi, a wśród nich bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy gdański, przewodniczący Rady ds. Turystyki i Pielgrzymek, modlili się podczas Eucharystii w bazylice licheńskiej.

– Przed dwoma laty, gdy obchodziliśmy jubileusz 40-lecia, chcieliśmy połączyć w duchowy sposób nasze pielgrzymowanie z pielgrzymowaniem Izraelitów, którzy wychodzili z Ziemi Egipskiej do Ziemi Obiecanej pod wodzą Mojżesza. Wówczas towarzyszyło nam hasło „Ziemia Obiecana” i głównym przewodnikiem był właśnie Mojżesz. W zeszłym roku, jako kontynuację, za przewodnika obraliśmy Jozuego i hasło: „Zdobywamy Ziemię Obiecaną”. W tym roku, dla dopełnienia tego jakby tryptyku, towarzyszy nam hasło związane z Jozuem. To słowa, które powiedział mu Pan Bóg i Mojżesz: „Bądź mężny i mocny”. One pokazują nam, jak w dzisiejszym świecie, być właśnie człowiekiem mężnym i mocnym w wyznawaniu wiary – wyjaśnił ks. Michał Zegarski, kierownik 42. Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

W tym roku pielgrzymka wyruszyła z gdańska jako jedna wspólna grupa licząca około 170 osób. Jak zauważył Andrzej Oberek, kwatermistrz 42. Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, bierze w niej udział dużo młodzieży, starszych osób i dzieci. Pątnicy rozpoczęli swoją drogę 28 lipca w bazylice mariackiej w Gdańsku. W ciągu 16 dni, przemierzając Polskę z północy na południe, pokonają łącznie około 500 km. Codziennie uczestniczą w Eucharystii, rozważają słowo Boże, odmawiają różaniec, śpiewają Godzinki lub Litanię Loretańską. Słuchają także konferencji dotyczących biblijnych postaci proroków i sędziów.

Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

32 raz w pielgrzymce na Jasną Górę wziął udział bp Piotr Przyborek. – Za każdym razem jesteśmy tutaj w Licheniu, który jest jednym z bardzo ważnych celów. Tu umacniamy się na dalszą drogę do Częstochowy – mówił ksiądz biskup. Podkreślił, że piesze pielgrzymowanie jest bardzo mobilizującą formą religijności. Jego zdaniem taką pielgrzymkę można opisać trzema słowami: wysiłek, wspólnota i modlitwa. – Niesamowite jest to, w jaki sposób ludzie nas przyjmują i goszczą. Chcę podkreślić to, co nam czasem ucieka, że pielgrzymka ma charakter pokutny. To bardzo istotny element. Pokutujemy i czynimy zadość za grzechy osobiste i całego świata – mówił biskup.

Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Licheń jest wyjątkowym miejscem również na trasie Gdyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. – Tu odpoczywamy, ale także modlimy się przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej – mówił ks. Krzysztof Czaja, kierownik gdyńskiej pielgrzymki, która do Lichenia dotarła wieczorem w niedzielę, 4 sierpnia, po pokonaniu najdłuższego, liczącego 50 km odcinka z Kruszwicy.

– Muszę przyznać, że pielgrzymi idą z dużą wytrwałością, zważywszy, że mamy dużą grupę rodziców z dziećmi. Jednak wszyscy idą o własnych siłach, a sytuacje, gdy ktoś wsiada do auta, bo jest zmęczony, są sporadyczne – wyjaśnił kapłan dodając, że każdy z pątników idzie z konkretną intencją, swoją lub przekazaną przez osoby, które z różnych względów nie mogły wyruszyć na pielgrzymi szlak.

Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

39. Piesza Pielgrzymka z Gdyni na Jasną Górę wyruszyła z gdyńskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa 26 lipca. 140-osobowa grupa pokona dystans 561 km w 18 dni.

Obydwie grupy z Pomorza dotrą na Jasną Górę 12 sierpnia.

Galeria (5 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze