fot. PAP/Jan Morek

Plan centralnych obchodów 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II

Centralne obchody 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II odbędą się 2 kwietnia w Warszawie. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie uroczysta Msza św., po której zaprezentowane zostanie oratorium „14 Encyklik” Stanisława Szczycińskiego, przygotowane specjalnie na tę okazję przez Warszawski Chór i Orkiestrę im. św. Jana Pawła II. Rocznicowym uroczystościom patronuje Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Stołeczne obchody 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II zapoczątkują całoroczny cykl wydarzeń trwających od kwietnia 2025 do kwietnia 2026 r. W Warszawie oraz w innych miastach Polski odbędą się uroczystości religijne, koncerty oraz wykłady, które będą nawiązywać do duchowego dziedzictwa papieża Polaka. 

W środę 2 kwietnia w Warszawie odbędą się centralne obchody 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II z udziałem przedstawicieli najwyższych władz kościelnym i państwowych. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela o godz. 19.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Michała Janochy.

>>> Centrum Myśli Jana Pawła II zaprezentowało kampanię społeczną „Zobacz osobę”

Archikatedra warszawska, fot. Wikipedia/Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, commons.wikimedia.org

Godzinę wcześniej natomiast w katedrze św. Michała i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze o godz. 18.00 Mszy świętej będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński.

Po jej zakończeniu rozpocznie się koncert Duc In Altum i zaprezentowane zostanie oratorium „14 Encyklik”. Jego autorem jest współczesny kompozytor Stanisław Szczyciński, który poprzez muzykę wprowadza słuchaczy w świat biblijnych źródeł myśli papieskiej. Utwór składa się z czternastu części – każda z nich nawiązuje do jednej z encyklik napisanych przez Jana Pawła II. Tekst oratorium stanowią fragmenty Pisma Świętego, prezentowane przez chór i solistę w języku łacińskim (Jan Paweł II: „Łacina, powszechnie używana przez ludzi kultury oraz w liturgii, stanowiła silną więź i wyrażała jedność [Kościoła Świętego]”) oraz przez lektora po polsku.

Warstwa muzyczna utworu czerpie z różnych źródeł – od chorału gregoriańskiego, muzyki cerkiewnej, po jazz czy nawet muzykę rozrywkową – nawiązując do uniwersalności i bogactwa teologicznego przesłania papieża. 

Encykliki Jana Pawła II, przywołane w formie muzycznej podczas koncertu, obejmują szeroki zakres tematów – od godności człowieka i miłosierdzia Bożego, przez nauczanie społeczne, aż po kwestie eklezjalne i sakramentalne. Ich przesłanie, mocno osadzone w tradycji Kościoła, pozostaje aktualne i inspirujące dla kolejnych pokoleń wiernych. Wykonawcami koncertu będą Warszawski Chór i Orkiestra im. św. Jana Pawła II pod batutą Zofii Borkowskiej.

Uroczystości w archikatedrze zakończy wspólne odśpiewanie hymnu Abba Ojcze o symbolicznej godz. 21.37 – godzinie śmierci papieża.

fot. Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Rocznicowym obchodom patronuje Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Ponadto 2 kwietnia w Belwederze odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie „Prowadź nas św. Janie Pawle II”. Ogólnopolski konkurs plastyczny i filmowy, zorganizowany z okazji 105. rocznicy urodzin papieża i 20. rocznicy jego śmierci przez Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa św. Jana Pawła II we współpracy z Mt 5,14, został rozstrzygnięty 21 marca.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta RP. Wpłynęło ponad 300 prac plastycznych i ponad 200 filmów z całej Polski od dzieci w wieku przedszkolnym po młodzież licealną. Wszystkie prace były na wysokim poziomie artystycznym i merytorycznym.

Tego samego dnia, 2 kwietnia o godz. 21.37 na ekrany polskich kin wejdzie film dokumentalny „21.37” w reżyserii Mariusza Pilisa. To opowieść o niezwykłych wydarzeniach, które miały miejsce po śmierci papieża Polaka.

To, czego Polska i świat doświadczyły po 2 kwietnia 2005 r., było wielkie, niepowtarzalne i mistyczne. Nigdy wcześniej nie miało miejsca i zapewne już nigdy się nie wydarzy. Zatrzymał się czas, ustały kłótnie, Polacy zaczęli mówić lepszym językiem, nagle dostrzegli wokół siebie innych dobrych ludzi i dobre emocje. „21.37” to film, który na zawsze zapisuje w historii tamte wydarzenia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze