fot. episkopat.pl

Pławniowice: biskupi z Polski i Niemiec będą rozmawiać o wojnie w Ukrainie i drodze synodalnej

O wojnie na Ukrainie i problemach uchodźców, o niemieckiej drodze synodalnej oraz o wyzwaniach związanych ze szkolnictwem teologicznym rozmawiać będą członkowie grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec. Na te właśnie tematy wskazuje bp Jan Kopiec, gospodarz spotkania, które odbędzie się w Ośrodku Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Gliwickiej w Pławniowicach. Obrady rozpoczną się 26 kwietnia i potrwają do 28 kwietnia.

Jak przypomina bp Kopiec w rozmowie z KAI, spotkanie Komisji Wspólnej Episkopatów Polski i Niemiec odbywa się po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią, w związku z tym nie brak tematów, które są przedmiotem wzajemnego zainteresowania.

Wśród nich biskup gliwicki wymienia kwestie związane z wojną na Ukrainie i pomocą uchodźcom. Jak podkreśla, nie spodziewa się odmiennych stanowisk co do samej kwestii udzielania pomocy uchodźcom. Ewentualne różnice mogą dotyczyć oceny samej wojny, czy też dostarczania uzbrojenia itp.

>>> Jako uczeń uczestniczył w wielu imprezach, dziś jest papieżem

Kolejny istotny temat to kwestie związane z niemiecką drogą synodalną. – Tu się różnimy, to wiadoma rzecz i myślę, że zajmie nam trochę czasu, by wymienić swoje uwagi – mówi bp Kopiec. Jak zaznacza, choć problem nie jest nowy, ogromnie ważne jest przybliżanie sobie wzajemnie wszystkich racji. – To na pewno przyczyni się do nakreślenia drogi, jaką będziemy musieli przebyć w najbliższym czasie – dodaje.

Jak wyjaśnia, obie strony będą interesowały kwestie granic, jeśli chodzi o doktrynę kościelną, np. w kwestii dopuszczania kobiet do święceń diakonatu czy prezbiteratu, a także problem stosunku do osób LGBTQ+ i wszystkich tego konsekwencji. Tematem rozmowy będzie też prawdopodobnie niedawna wymiana listów między przewodniczącymi episkopatów Polski i Niemiec, związana z postulatami niemieckiej drogi synodalnej.

fot. Isabelle de Senilhes/synod.va

Bp Kopiec podkreśla, że zadaniem grupy kontaktowej jest nie tyle dialog prowadzący do wypracowania jakiegoś wspólnego stanowiska, co raczej wymiana opinii, próba zrozumienia myślenia i argumentacji drugiej strony, a także szukanie płaszczyzny porozumienia. – Nie jesteśmy gremium decyzyjnym, ale raczej studyjnym, które przygotowuje pewien materiał do pracy już w ramach Konferencji Episkopatu – wyjaśnia.

Trzeci temat, który ma zostać podjęty podczas spotkania, to kwestia szkolnictwa teologicznego w Niemczech i w Polsce. Dotyczy to zarówno przygotowania do kapłaństwa, jak i studiów teologicznych dla osób świeckich. Jak stwierdza bp Kopiec, być może podejście do tych kwestii w Kościele w Niemczech mogłoby być dla Kościoła w naszym kraju dużą inspiracją, zwłaszcza w kontekście zmniejszającej się liczby powołań.

>>> List biskupów z całego świata zaniepokojonych niemiecką „drogą synodalną”. Przeważa jeden kontynent

Członkami grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec, wybieranymi na 5-letnią kadencję, są: ze strony polskiej – kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski oraz bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki; ze strony niemieckiej – bp Bertram Meier biskup Augsburga, abp Ludwig Schick z Bambergu i bp Wolfgang Ipolt, biskup Görlitz.

Gremium spotyka się w różnych diecezjach, raz w Polsce, raz w Niemczech. Po raz pierwszy spotkanie odbędzie się w diecezji gliwickiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze