Płk Mirosław Biernacki OMI o rzezi wołyńskiej: nie wolno zapomnieć
W katedrze polowej Ordynariatu Polowego w Warszawie odbyły się uroczystości 81 rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Liturgii przewodniczył o. płk Mirosław Biernacki OMI – kapelan Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK – czytamy na portalu oblaci.pl.
Wydarzenie połączone było ze złożeniem kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz upamiętnieniem ofiar mordu dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej na Kresach w latach 1942-1947 przy pomniku Ofiar Ludobójstwa. Jedną z ofiar tragicznych wydarzeń na Wołyniu jest Sługa Boży o. Ludwik Wrodarczyk OMI. Toczy się proces beatyfikacyjny misjonarza oblata.
Potrzeba pamięci i rzetelnej wiedzy
W kazaniu płk Mirosław Biernacki OMI wskazywał na potrzebę pamięci i rzetelnej wiedzy w budowaniu relacji polsko-ukraińskich w kontekście wydarzeń na Wołyniu.
Nie ma bowiem nic gorszego jak ludzie żyjący w emocjach, ludzie, którym brak wiedzy. Aby otrzymać dar roztropności i mądrości potrzeba dużo wiedzy. Bez wiedzy stajemy się ślepi, głusi i niemi, ale emocje nami targają. Potrzeba też tu dużo pokory, bo wiedza bez pokory jest pychą. Potrzeba wiele pokory, aby umieć rozsądnie podejść do tego tematu – wskazywał.
Tu stajemy w postawie pokory. Pokory nad historią, która łączy nasze dwa narody w tak nieprzewidziany sposób. Moglibyśmy tu i teraz wypowiadać słowa, które jak topór i miecz zadawałyby krwawe rany jeden drugiemu i plamiłyby nasze dusze, pogrążając myśli we wspomnieniach, emocjach, bezdennym smutku i braku nadziei (…) Bezkres cierpienia nie daje nam zapomnieć o ludziach, którzy tego cierpienia zaznali. Bezmiar bestialstwa ludzi niszczących osady, wsie, kościoły, a nade wszystko sąsiadów, niedawnych przyjaciół, stawia przed nami pytanie co się stało? Czy wolno zapomnieć? I chyba najtrudniejsze pytanie: czy możemy przebaczyć? – pytał w kazaniu misjonarz oblat.
W uroczystościach wzięli udział rodziny ofiar Rzezi Wołyńskiej, żołnierze zrzeszeni w Światowym Związku Żołnierzy AK, żołnierze 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz ich rodziny. Wydarzenie zorganizowali: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej oraz Zarząd Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK.
W latach 1942-1945 w wyniku Rzezi Wołyńskiej z rąk ukraińskich nacjonalistów śmierć poniosło ok. 100 tys. Polaków.
Więcej zdjęć z uroczystości można znaleźć TUTAJ.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |