fot. PAP/Szymon Łabiñski

Płock: na Domu Biskupów Płockich odsłonięto mozaikę z wizerunkiem św. Jana Pawła II [GALERIA]

W oknie Domu Biskupów Płockich, z którego w 1991 r. papież św. Jan Paweł II rozmawiał z wiernymi zebranymi na pobliskim skwerze, kardynał Stanisław Dziwisz odsłonił w niedzielę mozaikę upamiętniającą tamto wydarzenia. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin papieża Polaka.

Papież św. Jan Paweł II przebywał w Płocku od 7 do 8 czerwca 1991 r. podczas swej czwartej pielgrzymki do Polski.

Biskup płocki Piotr Libera, wspominając podczas niedzielnych uroczystości rocznicowych św. Jana Pawła II, jak podkreślił – „największego z rodu Polaków”, wskazał m.in., że jego „świadectwo życia nadal porusza serca i umysły milionów ludzi na całym świecie”.

>>> 37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Polskę. Dał Polakom siłę, by kontynuować walkę o wolność

„Papież Wojtyła przyrzekł miłość Bogu, dotrzymał wiary Bogu i ofiarował całe życie Bogu” – zaznaczył bp Libera. Dodał, że mozaika na Domu Biskupów Płockich „będzie trwałą pamiątką po obchodach 100-lecia urodzin Świętego Jana Pawła Wielkiego”.

Odsłonięta w niedzielę mozaika z wizerunkiem św. Jana Pawła II w geście błogosławieństwa przedstawia też herb papieski i hasło pielgrzymki papieskiej do Polski z 1991 r.: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Jej autorem jest Lubosz Karwat prowadzący Pracownię Rzemiosł Artystycznych w Tuchowie niedaleko Tarnowa (Małopolskie).

>>> Kard. Stanisław Dziwisz: Jan Paweł II wzywał, byśmy nie bali się przyjąć Chrystusa

W poprzedzonej mszą świętą w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uroczystości odsłonięcia i poświęcenia mozaiki, oprócz wieloletniego sekretarza papieża św. Jana Pawła II kardynała Stanisława Dziwisza, uczestniczyli biskup płocki Piotr Libera i biskup pomocniczy tej diecezji Mirosław Milewski.

Pierwszego dnia wizyty w Płocku w czerwcu 1991 r. św. Jan Paweł II, goszcząc już wieczorem w Domu Biskupów Płockich, rozmawiał z jego okien z wiernymi, którzy tłumnie zgromadzili się wówczas na pobliskich ulicach i skwerze. W jednym z okien biskupiej siedziby papież pojawił się też następnego dnia, żegnając się z mieszkańcami miasta i z pielgrzymami. Od tego czasu okno to nazywane jest oknem papieskim. Właśnie w nim odsłonięto w niedzielę pamiątkową mozaikę. 

Wasze komentarze