Ekumenizm: płonące serce Dawida
W dniach 22–23 października 2016 r. w Warszawie odbyła się ekumeniczna konferencja „24/7 Serce Dawida”.
Zanim zobaczyłam Halę EXPO XXI, gdzie odbywało się to wydarzenie, najpierw ją „usłyszałam”. Donośny dźwięk klawiszy, gitary i perkusji podpowiadał wyraźnie, w jakim kierunku mam iść. Dla laika pierwsze skojarzenie mogło być tylko jedno – koncert. Tylko jakie koncerty rozpoczynają się o ósmej rano? Po wejściu do środka dała się wyczuć niezwykła atmosfera. Scena, sprzęt i oświetlenie na najwyższym poziomie. Na mnie jednak największe wrażenie robi siła modlitwy. Trudno ustać w miejscu. Pod sceną tłum uwielbia Jezusa, podnosząc ręce, tańcząc i skacząc w towarzystwie flag. Na scenie Dorota Wolska wraz z zespołem wprowadza wszystkich w uwielbienie. Wspólnie modlą się katolicy, ewangelicy, Żydzi i nie tylko. Słychać piękny refren: „Wielki jest Pan. Godzien wszelkiej chwały. Wszelkiej chwały!” Jedność w Jezusie w praktyce.
Konferencję otwiera Maciej Wolski – organizator i lider warszawskiej wspólnoty i Fundacji „Warszawa 24/7”. W swoim świadectwie dzieli się tym, czym jest dla niego uwielbienie 24/7 i jak to się stało, że to pragnienie zrodziło się w jego sercu. Wskazuje na Dawida jako na tego, który zatrudnił ponad osiem tysięcy muzyków, by uwielbienie przy Arce trwało nieustannie, dzień i noc.
W kolejnym wystąpieniu Krzysztof Demczuk ze wspólnoty Metanoia z Jaworzna przekonuje, że każdy z nas może odnaleźć się w sytuacji Dawida. On również upadał na przykład w grzech z Betszebą. Gdy jednak zdawał sobie sprawę z popełnionego zła – pokutował. Także do nas prorok Natan mógłby powiedzieć: To ty jesteś tym człowiekiem! (2 Sm 12, 7) Krzysiek nie odczytuje tego zdania tylko jako upomnienia. To także słowa wybrania przez Boga. Każdy z nas jest tym człowiekiem, na któremu zależy Bogu.
Marcin Jakimowicz z „Gościa Niedzielnego” otwiera panel dyskusyjny z liderami wspólnot charyzmatycznych dzielącymi się często spektakularnymi rzeczami, które Jezus czyni wśród nich. Pada prowokacyjne pytanie o pokorę – jak ją zachować, gdy Bóg działa przez nasze ręce? Prowadzący przywołuje przykład Dawida, który udawał szalonego, byle nie zostać nazwanym wielkim (1 Sm 21, 13-14).
W swoim wystąpieniu Jeff Eggers, pastor posługujący wiele lat w Międzynarodowym Domu Modlitwy w Kansas (IHOPKC), podkreśla, że Dawid rozpoczął drogę życiową jako pasterz, a skończył jako król, mąż, który żył w obecności Boga przez wszystkie dni swojego życia. Zachęca, aby każdy zapragnął wejść na tą drogę.
Daniel Rozen, Żyd mesjanistyczny, dzieli się historią swojej rodziny, której znaczna część zginęła w Auschwitz. Przez wiele lat nie potrafił wrócić do Polski i słuchać języka polskiego. Prorokuje, że Polacy i Żydzi połączą się, by głosić wspólnie Jezusa i prosi o wzajemną miłość. Po konferencji tłum nakłada na niego ręce i modli się.
Podczas swojej konferencji Marcin Widera z wrocławskiego Domu Modlitwy mówi o Dawidzie jako o człowieku pokory: „Kiedy Bóg mówi Dawidowi, że utwierdzi jego tron na wieki, Dawid klęka w pokorze i mówi do Boga: »Kim jest Dawid? Ściągnąłeś mnie z pastwiska i dałeś mi obietnicę trwające po krańce czasów«”. Może jesteś z bloku, z familoka, a może ty też jesteś wzięty z pastwiska? Bóg ma dla Ciebie obietnice, które sięgają wieczności”.
O. Roman Groszewski SJ w swoim wystąpieniu ma mówić o psalmach. Do tematu podchodzi cztery razy – Duch Święty widocznie chce powiedzieć coś innego. Padają ważne słowa o pojednaniu pomiędzy katolikami i protestantami i o byciu braćmi.
Jako jeden z ostatnich głos zabiera Marcin Zieliński – lider wspólnoty Głos Pana ze Skierniewic. Głosi Słowo, a następnie prowadzi modlitwę o uzdrowienie, aby nauczanie zostało potwierdzone znakami. Jezus jest dziś bardzo hojny – do dawania świadectw uzdrowienia ustawia się od razu kilkudziesięcioosobowa kolejka.
Uwielbienie – konferencja – uwielbienie – i tak bez przerwy od sobotniego ranka do niedzielnego wieczoru. W nocy trwa nieustannie wielbienie. W tym czasie wymienia się kilka zespołów. W niedzielę o godzinie ósmej w dwóch przyległych do siebie salach trwają Eucharystia odprawiana przez bp Andrzeja Siemieniewskiego i ewangelickie nabożeństwo. Potem wszyscy łączą się na kolejnych konferencjach i na wspólnym uwielbieniu. Trudno opuścić to miejsce spotkania z Jezusem i ludźmi, którzy prawdziwie są w Nim zakochani. Kolejne spotkanie już za rok: 20–22 października 2017 r. Warto tam być!
Fot. Katarzyna Filipowska, Wspólnota Metanoia
Galeria (39 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |