Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł bp Stanisław Kędziora

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Uroczystość Narodzenia Pańskiego, w wieku 83 lat, po długiej i ciężkiej chorobie odszedł do Pana śp. Bp Stanisław Kędziora. Posługę kapłańską pełnił przez 60 lat  i  jako biskup przez 31.

Bp Kędziora rodził się 6 grudnia 1934 w Seligowie (Diecezja Łowicka). Pierwszą parafią, na której pracował jako wikariusz i katecheta była Parafia św. Floriana w Brwinowie. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1971 roku uzyskał doktorat z teologii na podstawie dysertacji „Nauka św. Bernarda z Clairvaux o mistycznym poznaniu Boga”.

Od 1965 roku wykładał teologię dogmatyczną w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Od 1982 do 1986 roku był proboszczem parafii Wszystkich Świętych w Warszawie przy Placu Grzybowskim. W 1987 roku został ogłoszony biskupem pomocniczym warszawskim konsekrowany przez Kardynała Józefa Glempa. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Secundum Verbum Tuum” (Według Słowa Twego).

Jako biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej i wikariusz generalny był przewodniczącym Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. W Konferencji Episkopatu Polski był członkiem Rady między innymi ds. Wychowania Katolickiego, Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego i Komisji ds. Duszpasterstwa Akademickiego.

Postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 17 lipca 2008 został odznaczony, w uznaniu wybitnych zasług dla Kościoła w Polsce i pracę duszpasterską, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Papież Benedykt XVI w 2011 roku przyjął rezygnację Biskupa Stanisława z posługi biskupa pomocniczego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł bp Stanisław Kędziora
3 (50%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze