fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Po pierwsze rodzina

W 18 miejscach diecezji kaliskiej prowadzone są 16-godzinne warsztaty dla rodziców. Zajęcia realizowane są przez doradców życia rodzinnego w ramach projektu „Po pierwsze rodzina” przygotowanego przez Fundację Custos Bonorum, który uzyskał dofinansowanie w kwocie 200 tys. zł z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Biskup kaliski podkreślił, że działająca w diecezji kaliskiej Fundacja Custos Bonorum chce wspierać młode małżeństwa, które rozpoczynają wspólne życie, ale także pomagać małżonkom i rodzicom, którzy mają dzieci i chcą je dobrze wychowywać.

– W życiu wspólnot kościelnych ważną rzeczą jest wsparcie dla małżonków i rodziców, dlatego działająca w naszej diecezji Fundacja Custos Bonorum wystartowała w projekcie „Po pierwsze rodzina”. Dzięki temu projektowi doradcy życia rodzinnego mogą podnosić swoje kwalifikacje, aby potem prowadzić zajęcia z małżonkami i rodzicami – powiedział bp Damian Bryl.

fot. freepik

Projekt „Po pierwsze rodzina” zyskał aprobatę Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i uzyskał dofinansowanie w kwocie 200 tys. zł.

W ramach projektu realizowane są różnorodne zadania. – Fundacja Custos Bonorum została powołana w ubiegłym roku z inicjatywy ks. biskupa Damiana Bryla. Swoją działalność rozpoczęła w styczniu br. Podjęliśmy współpracę z Duszpasterstwem Rodzin Diecezji Kaliskiej. W czerwcu doradcy życia rodzinnego diecezji kaliskiej mieli możliwość wziąć udział w szkoleniu „Budowanie relacji rodzic – dziecko” i teraz oni podejmują się prowadzenia warsztatów dla rodziców w różnych miejscach na terenie diecezji kaliskiej – wyjaśnił ks. Mateusz Kasprzak, prezes Fundacji Custos Bonorum.

Warsztaty dla rodziców są darmowe, a prowadzą je doradcy życia rodzinnego, którzy są rodzicami, więc łatwiej im przekazywać wiedzę na bazie własnego doświadczenia.

– Mam w grupie 15 rodziców mających dzieci w różnym wieku. Oprócz teorii są ćwiczenia, które mają pomóc w komunikacji z dziećmi. Ponadto dla uczestników warsztatów ważna jest wymiana doświadczeń. Zauważyłam, że są to rodzice, którzy mają dobry kontakt ze swoimi dziećmi, dużo o nich wiedzą, ale chcą jeszcze lepiej zająć się ich wychowaniem – powiedziała Hanna Grzesiak, doradczyni życia rodzinnego prowadząca warsztaty w Ostrowie Wielkopolskim.

– Zauważyliśmy przy kościele ogłoszenie, a że interesujemy się tematami takimi jak wychowanie, samorozwój to postanowiliśmy wziąć udział w tych warsztatach, aby dowiedzieć się jak możemy jeszcze lepiej funkcjonować w rodzinie. Jest to taki czas dany nam rodzicom do poznania bardziej swoich dzieci i zobaczenia czegoś co może wcześniej umykało – powiedział Paweł, ojciec dwójki dzieci, który wraz z żoną Hanną uczestniczy w warsztatach.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze