epa06443686 Pope Francis leads the Holy mass in O’Higgins Park, Chile, 16 January 2018. Pope Francis’ visits Chile and Peru from 15 January to 22 January 2018. EPA/LUCA ZENNARO Dostawca: PAP/EPA.

Po raz pierwszy Msza św. z okazji Bożego Ciała poza Lateranem

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Po raz pierwszy papież Franciszek nie będzie przewodniczyć uroczystościom Bożego Ciała w dwóch rzymskich bazylikach, ale w nadmorskiej dzielnicy Wiecznego Miasta, Ostii. To kolejna zmiana w obchodach tego święta.

W zeszłym roku Watykan zdecydował, że papieskie obchody Bożego Ciała odbywać się będą nie w czwartek, ale w niedzielę. We Włoszech uroczystość ta nie jest dniem wolnym od pracy.

Dlatego też wcześniej obchody pod przewodnictwem kolejnych papieży, czyli Mszę św. przed bazyliką świętego Jana na Lateranie i procesję do bazyliki Matki Bożej Większej, organizowano wieczorem.

W 2017 r. po raz pierwszy odbyły się one w niedzielę po czwartkowym święcie. Watykan wyjaśnił, że zmiana ta ma na celu ułatwienie wiernym udziału w ceremonii.

W tym roku Boże Ciało przypada 31 maja.

W sobotę Prefektura Domu Papieskiego ogłosiła, że w niedzielę 3 czerwca Franciszek odprawi po południu Mszę św. na placu przed parafią w Ostii, a następnie poprowadzi procesję do drugiego kościoła.

W ostatnich miesiącach Ostia była tematem ożywionych dyskusji we Włoszech oraz działań policji i wymiaru sprawiedliwości w związku z nasileniem się mafijnej działalności w tej części Rzymu. Doszło tam do licznych przestępstw i przypadków zastraszania ze strony klanów kontrolujących osiedla w tej dzielnicy.

Po raz pierwszy Msza św. z okazji Bożego Ciała poza Lateranem
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze