Zdjęcie: Marsz pod hasłem „Stop przemocy”, zorganizowany z inicjatywy uczniów szkoły im. Króla Maciusia I w warszawskim Wawrze, fot. Piotr Nowak, PAP

Po zabójstwie w szkole: msza i marsz [ZDJĘCIA]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przepełnia nas ból z powodu zabójstwa Jakuba. Mógł i powinien żyć – podkreślił ks. Bernard Czerwiński, proboszcz parafii św. Feliksa z Kantalicjo, który w poniedziałek w Warszawie wygłosił homilię na mszy w intencji pojednania po zabójstwie ucznia jednej z warszawskich szkół.

W ubiegły piątek w Szkole Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia I w Warszawie jeden z uczniów zaatakował nożem drugiego; raniony chłopiec zmarł. Podejrzany o zabójstwo 15-latek trafił do schroniska dla nieletnich. Sąd rodzinny w sobotę zdecydował o przekazaniu sprawy do prokuratury.

fot. Piotr Nowak, PAP

Ks. proboszcz zaznaczył też, że cała wspólnota parafialna bardzo boleśnie przeżywa śmierć nastolatka i wskazywał, co każdy z wiernych powinien robić, by przeciwstawić się przemocy. – Żeby zła było mniej, żeby powiedzieć „Stop przemocy” najpierw sam nie mogę jej stosować. To ode mnie zależy, czy przemocy będzie mniej. Istnieje jeszcze jedna ważna zasada – o tyle będzie mniej przemocy między nami, o ile nie będziemy jej stosować – przekonywał ks. Czerwiński.

W mszy uczestniczy kilkaset osób, głównie miejscowi parafianie oraz uczniowie, rodzice i nauczyciele ze szkoły, gdzie doszło do tragedii. Podkreślali, że śmierć nastolatka jest dramatem, która dotyka całą społeczność, i której kategorycznie należało uniknąć. – Takie to są czasy, pełne przemocy, na którą nie można się zgadzać – powiedziała jedna z parafianek, zastrzegając anonimowość. Również młodzież szkolna, m.in. harcerki, oceniły śmierć chłopca jako rzecz smutną i straszną zarazem. – Czujemy się związane z tą szkołą, ludźmi i środowiskiem, więc po prostu powinnyśmy i chcemy tu dzisiaj być – mówiły.

fot. Piotr Nowak, PAP

Do udziału w nabożeństwie zaprosiła parafia na swojej stronie internetowej. Jak napisano – wierni będą „przepraszać za morderstwo, do którego doszło w miniony piątek w szkole im. Króla Maciusia, i prosić o łaskę pojednania i przebaczenia”. Po ceremonii z inicjatywy uczniów zorganizowano marsz pod hasłem „Stop przemocy”. Z kościoła z figurką Matki Bożej Fatimskiej (dziś 13. dzień maja – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej) wyruszyła procesja, która doszła do budynku szkoły im. Króla Maciusia I.

Galeria (6 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze