Podążajmy duchowo do wieczernika
Podążajmy duchowo do wieczernika, do Jerozolimy, do tego szczególnego, wyjątkowego domu, gdzie Pan Jezus gromadził swoich uczniów. To właśnie tam, w Wielki Czwartek, ustanowił sakrament kapłaństwa i sakrament Eucharystii – mówił bp Jan Piotrowski podczas obchodów dnia modlitwy, postu oraz solidarności z misjonarzami, przeżywanego pod hasłem „Wieczernik szkołą braterstwa misyjnego”.
Uroczysta msza św. w niedzielę w kieleckiej bazylice połączona była z obchodami 9. rocznicy wyboru kardynała Jorge Maria Bergoglio na Stolicę Piotrową. Franciszek został 266. papieżem w historii. W homilii biskup kielecki przypomniał ogromną rolę misjonarzy w kontekście obchodzenia od kilku lat przez Kościół w Polsce, w drugą niedzielę Wielkiego Postu, dnia modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Mówił także o szczególnej misji papieża.
– Na mocy sakramentu chrztu wszyscy jesteśmy misjonarzami. Inaczej mówiąc, jesteśmy świadkami Jezusa Chrystusa – podkreślał. Rozważał zadania wynikające z przesłania wieczernika. – Podążajmy duchowo do wieczernika, do Jerozolimy, do tego szczególnego, wyjątkowego domu, gdzie Pan Jezus gromadził swoich uczniów. To właśnie tam, w Wielki Czwartek, ustanowił sakrament kapłaństwa i sakrament Eucharystii – przypominał hierarcha, nawiązując także do zadań wynikających z „najpiękniejszego przykazania – przykazania miłości”, bowiem gdy „kocham bliźniego, daję się rozpoznać w świecie, w każdym powołaniu, jako uczeń Jezusa Chrystusa”.
Wieczernik – szkoła miłości
– Wieczernik jest szkołą miłości wiernej i bezinteresownej, czystej, braterskiej i inspirującej. Ten, kto z wiarą uczestniczy w tajemnicy wieczernika, uczy się od Chrystusa kochać bliźnich, wprowadzać w każdą rzeczywistość pokój i Bożą radość – mówił bp Piotrowski. Zaapelował o miłowanie wszystkich, nawet nieprzyjaciół, o solidarność z ubogimi i potrzebującymi, o przychodzenie z pomocą tym, którzy źle się mają, co wynika także z udziału w Eucharystii, z każdorazowego przesłania Eucharystii.
– Wyjście z wieczernika i niesienie Dobrej Nowiny rodzi się z poznania Jezusa Chrystusa, kiedy się Go autentycznie odkrywa – przypominał biskup, podkreślając znaczenie misji oraz fakt, że „mimo różnych obiektywnych trudności trwamy w pokoleniowym przekazie wiary”. Mówił także o licznych dziełach, jakie spełniają misjonarze „wychodzący z różnych wieczerników diecezjalnych i parafialnych”. Misjonarze pozostają zawsze świadkami wiary, czego przykładem są polscy misjonarze na Ukrainie, z których nikt stamtąd nie wyjeżdża. Prosił o skromną „dziesiątkę różańca, westchnienie i pamięć”, z myślą o 1800 osobach – Polakach posłanych przez Kościół w Polsce, posługujących w 99. krajach świata.
– Piotr nie ma innej misji, jak być pasterzem ludu Bożego – zauważył bp Piotrowski nawiązując do rocznicy wyboru papieża Franciszka. – Módlmy się, by Ojciec Święty Franciszek umacniał nas na drogach naszego chrześcijańskiego życia – zachęcał bp Jan Piotrowski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |