Podchorążowie o swym udziale w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie
Do Polski wraca grupa pielgrzymów wojskowych, podchorążych wojskowych uczelni, którzy wzięli udział w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. W rozmowie z KAI podkreślają, że był to niezwykły czas, spędzony w poczuciu wspólnoty. – Era covidu zrobiła z nas ludzi „online”, a powinniśmy wychodzić do siebie z większą otwartością – przekonują. Zwracają uwagę, że papież zachęcał zgromadzoną młodzież do odwagi, cechy charakteru, nieodzownej w pełnieniu służby wojskowej.
Szer. pchor. Krzysztof Krzycki z Wojskowej Akademii Technicznej powiedział, że były to już jego trzecie Światowe Dni Młodzieży. Wcześniej uczestniczył w spotkaniach w Krakowie i Panamie. Podkreślił, że zawsze robi na nim wrażenie to, z jak wielu odległych i zdawałoby się niekatolickich krajów przyjeżdżają na ŚDM ich uczestnicy.
– Podczas spotkań towarzyszy nam wielkie poczucie wspólnoty. Każde ŚDM to okazja do duchowej odnowy – podkreśla. Jak dodał, studenci uczelni wojskowych są dumni z tego, że mają możliwość zamanifestowania swojej wiary i reprezentowania własnego kraju. –
– W tym roku największe wrażenie zrobiły na mnie tematy poruszane podczas rozważań Drogi Krzyżowej i słowa papieża: „Nie lękajcie się”, które możemy rozważać w kontekście tego, co dzieje się na świecie, a więc, niepewności jutra i strachu o kolejny dzień. To bardzo ważny przekaz, aby zaufać Panu Bogu i oddać mu wszystkie nasze troski i lęki – przekonywał Krzysztof Krzycki.
– Dla mnie największym wspomnieniem będzie obraz tak wielu wspólnie modlących się młodych ludzi. To widok, który trudno opisać, nie widzimy tego na co dzień. To było niesamowite – powiedziała szer. pchor. Klaudia Putera z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Jak przyznała wyjazd do Lizbony był dla niej okazją do zmierzenia się z wieloma wewnętrznymi pytaniami. – Na wiele z nich odpowiedziałam – podkreśla.
>>> Papież: kazania bywają torturą. Kościół musi się w tej kwestii nawrócić
Słowa Franciszka
Także ona zwróciła uwagę na słowa papieża z homilii wygłoszonej podczas Mszy św., kończącej Światowe Dni Młodzieży zachęcające do tego, aby się nie lękać. „Te słowa Franciszka uderzyły mnie i czuję, że zaczynają we mnie pracować – stwierdziła. Jak mówi, moment, kiedy zobaczyła papieża na żywo był dla niej niezwykle poruszający.
– Na długo też zapamiętam ten moment, kiedy wchodziliśmy na plac i młodzi z całego świata śpiewali pieśń „Emmanuel”. To było wspaniałe przeżycie – powiedziała. Dodała, że wielu ludzi uważa wiarę i religię za przeżytek, ale Światowe Dni Młodzieży pokazują, że dla wielu młodych jest to czas rzeczywistej odnowy duchowej.
St. kpr. pchor. Kacper Zaręba z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie powiedział, że ŚDM przypomniały mu o sile modlitwy różańcowej. Zadeklarował, że po powrocie będzie praktykował tę formę modlitwy. – Udział w spotkaniu młodych w Lizbonie uświadomił mi też, że mogę coś zmienić w swoim życiu. Podczas Drogi Krzyżowej usiadła koło mnie dziewczyna z Francji. Gdy zbieraliśmy się już do wyjścia, wręczyła mi karteczkę, na której z jednej strony był napis „Be brave” (Bądź odważny), a na drugiej było napisane, „Jezus jest z Tobą”. Myślę, że było to odniesienie do naszej służby wojskowej, że musimy być dzielni, ale także pamiętać, że Jezus jest zawsze z nami – podkreśla wojskowy.
Podchorąży zwrócił uwagę, że także Ojciec Święty zachęcał ich do odwagi i tego, aby przezwyciężali swój lęk. – Wydaje mi się, że powinniśmy przełamywać mury, które oddzielają nas od siebie. Powinno być w nas więcej empatii. Era covidu zrobiła z nas ludzi „online”, a powinniśmy wychodzić do siebie z większą otwartością, przełamywać bariery, wychodzić ze swoich stref komfortu, mieć dla innych miłe słowo, budować i pielęgnować relacje z innymi ludźmi – przekonywał.
31 lipca do Lizbony wyruszyła delegacja 41 osób: podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Marynarki Wojennej, Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego i Akademii Wojsk Lądowych na czele z dowódcami płk. Robertem Kawką i ppłk. Mirosławem Pawliszynem. Opiekę duchową nad pielgrzymami sprawowali ks. mjr Mateusz Korpak, szef Wydziału Duszpasterskiego Kurii Ordynariatu Polowego oraz ks. szer. rez. Piotr Lipiec, neoprezbiter, przeznaczony do posługi w Ordynariacie Polowym. Podchorążowie, uczestnicy Światowych Dni Młodzieży spodziewani są w kraju dzisiaj wieczorem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |