fot. Maciej kluczka

Podkarpacie: grekokatolicy wspominają i modlą się za zmarłych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Mieszkający m.in. na Podkarpaciu grekokatolicy w przypadający w piątek dzień św. Dymitra, męczennika żyjącego na przełomie III i IV wieku, wspominają zmarłych i modlą się za nich. Odwiedzają także ich groby.

– W cerkwiach po porannej mszy św. z kartek przygotowanych przez bliskich odczytuje się imiona i nazwiska zmarłych. Potem na cmentarzach zostanie odprawiona panichida, czyli modlitwa za zmarłych – powiedział PAP ks. Andrzej Żuraw, dziekan sanocki i proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach.

Duchowny dodał, że dzień św. Dymitra jest jednym z kilku w roku, kiedy wierni Kościoła greckokatolickiego o nich pamiętają. Zmarłych grekokatolicy wspominają także w drugi dzień Wielkanocy, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, w sobotę przed Wielkim Postem i w każdą sobotę jego trwania.

– Szczególnie doniosły charakter mają uroczystości odbywające się w Wielkanoc. Wspominanie zmarłych w okresie wielkanocnym jest nawiązaniem do zmartwychwstania Chrystusa – mówił ks. Żuraw.

Św. Dymitr z Tesalonik żył na przełomie III i IV w. w Grecji. Zginął śmiercią męczeńską ok. 306 r. w wieku dwudziestu kilku lat. Według tradycji odmówił wykonania cesarskiego rozkazu nakazującego wymordowanie chrześcijan żyjących w jego mieście. Szczególnym kultem cieszy się w Grecji, gdzie jest ponad 200 świątyń pod jego wezwaniem. Podczas wypraw krzyżowych modlono się do niego o wsparcie w walce z niewiernymi.

>>> Ukraina: 30 lat temu grekokatolicy wyszli z podziemia

Wierni Kościoła greckokatolickiego w Polsce mieszkają m.in. w woj. podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim. Na świecie żyje ponad 7 mln grekokatolików, najwięcej na Ukrainie. Kościół greckokatolicki podlega papieżowi.

Zobacz także
Wasze komentarze