Podkarpackie: 11. Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych
„Spełnienie” to hasło 11. Zimowego Franciszkańskiego Spotkania Młodych, które rozpocznie się w poniedziałek wieczorem w Kalwarii Pacławskiej (Podkarpackie). Weźmie w nim udział 120 uczniów i studentów z różnych stron Polski.
Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM) organizują franciszkanie z krakowskiej Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię w klasztorze i sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.
Uczestnikami zimowego Spotkania są uczniowie powyżej 15. roku życia i studenci; w tym roku do Kalwarii przyjedzie łącznie ok. 120 osób, m.in. z Warszawy, Krakowa, Dąbrowy Górniczej oraz z Podkarpacia.
„Zimowe FSM to tydzień dla każdego młodego człowieka, który chce spróbować odpowiedzieć sobie na kilka nurtujących pytań bądź znaleźć rówieśników podobnych sobie” – zachęcała do udziału rzeczniczka FSM Marta Górka.
W programie zimowego FSM znajdą się codzienne msze święte, całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwa, spotkania i rozmowy w grupach, a także konferencje prowadzone przez franciszkanów.
„Na tegorocznym zimowym Spotkaniu spróbujemy odkryć, jak najpełniej doświadczyć swojego istnienia i w odniesieniu do Kogo je przeżyć” – zaznaczył dyrektor FSM o. Marcin Drąg.
Np. podczas konferencji „Jaki ojciec taki syn” uczestnicy będą wskazywać różnice i podobieństwa człowieka do Boga; w czasie konferencji „Skąd się wzięliśmy” uczestnicy będą rozważać cud istnienia człowieka i zastanawiać się na Bożym planem dla każdego z nas. Tradycyjnie będzie też konferencja „Trudne sprawy”, której uczestnicy starają się odpowiedzieć na trudne pytania nurtujące młodych ludzi, które wcześniej anonimowo zapiszą na karteczkach i wrzucą do specjalnych pojemników.
Rzeczniczka przypomniała, że w czasie zimowego FSM nie zabraknie też czasu wolnego, który może być okazją do spotkań integracyjnych, wspólnych tańców czy spacerów po kalwaryjskich wzgórzach, a także do poznawanie samego siebie. Nie będzie natomiast znanych z wakacyjnych FSM koncertów muzycznych i spotkań z zaproszonymi artystami.
FSM zakończy się mszą świętą w sobotę.
Zimowe FSM odbywa się od 2007 roku, w czasie ferii zimowych dla części województw. Zimowe Spotkanie, w przeciwieństwie do wakacyjnego, jest zamknięte. Odbywa się w mniejszym gronie niż wakacyjne, a jego charakter jest bardziej rekolekcyjny. Uczestnicy mają zapewniony nocleg w Domu pielgrzyma i wyżywienie.
Wakacyjny FSM jest najstarszym zlotem modlitewnym młodzieży w Polsce. Odbywa się nieprzerwanie od 1988 roku w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, w ostatnim pełnym tygodniu lipca. Co roku gromadzi około 1,5 tys. osób z całego kraju.
Pomysłodawcą oraz pierwszym dyrektorem FSM był o. Ryszard Wróbel. Przez pierwsze 23 edycje Spotkania były realizowane pod hasłem „Z Franciszkiem i Klarą”. Od 24. FSM młodzież przyjeżdża na Kalwarię w myśl „Projektu Mesjasz”, ale każdego roku Spotkanie ma dodatkowo temat przewodni. W ub. roku był to temat „Odnalezieni”. Od 29. edycji szefem FSM jest o. Marcin Drąg.
Kalwarię Pacławską założył w XVII wieku wojewoda podolski, kasztelan krakowski Andrzej Maksymilian Fredro herbu Bończa (1620-1679) z pobudek religijnych. Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.
Obecnie w zabytkowym kościele znajduje się m.in. słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. W XVII wieku znajdował się on w kościele oo. franciszkanów w Kamieńcu Podolskim. W 1672 roku, po zdobyciu miasta przez Turków, obraz ukryto i kilka lat później przeniesiono do Kalwarii Pacławskiej.
Długość Drogi Krzyżowej w Kalwarii wynosi nieco ponad 1,5 kilometra. Na dróżkach pątniczych znajduje się 35 kaplic murowanych, siedem drewnianych i pięć figur. Najstarsze pochodzą z ok. 1825 roku – nie zachowały się obiekty wzniesione przez Fredrę.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |