#Podkast: czy narodowcy są wykluczeni z Kościoła? Rozmowa z Ziemowitem Przebitkowskim
– Jeżeli kiedyś o. Kramer napisał o ONR-ze (Obozie Narodowo-Radykalnym), który w Białymstoku miał manifestację i niósł krzyż na początku, żeby zostawili krzyż, skoro głoszą takie hasła, to ja bym wolał, żeby ksiądz katolicki powiedział: skoro macie krzyż, to zostawcie te hasła – mówi Ziemowit Przebitkowski, prezes Młodzieży Wszechpolskiej w rozmowie dla naszego portalu.
Mówi się, że Kościół jest wspólnotą włączającą, która mieści bardzo różne środowiska. Czy jest w nim miejsce także dla narodowców? W ostatnich latach nazywa się ich faszystami i bardzo chętnie wyklucza z Kościoła. O tym, czy katolik może być nacjonalistą, rozmawiamy w naszym podkaście.
>>> Opiekunka narodu polskiego
– Jesteśmy organizacją wychowawczą co oznacza, że nie jest tak ważne, kim jest człowiek, który przychodzi do Młodzieży Wszechpolskiej. Najważniejsze jest to, kim jest człowiek, który wychodzi z Młodzieży Wszechpolskiej – zwrócił uwagę Przebitkowski.
Praktycznie każdego roku niektórzy członkowie tej organizacji przyjmują chrzest albo wracają po latach do Kościoła i przystępują do bierzmowania w trybie indywidualnym. Z Młodzieży Wszechpolskiej są też powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Jednak część biskupów wciąż niechętnie patrzy na polskich narodowców. Nadal nie milkną echa po słynnym dokumencie Konferencji Episkopatu Polski „Chrześcijański kształt patriotyzmu” z 2017 roku.
Z przykrością muszę stwierdzić, że ten dokument to jest jedna wielka pomyłka – powiedział prezes MW. – To kompletne pomylenie pojęć. To co my nazywamy szowinizmem, zostało tam nazwane nacjonalizmem.
Wytłumaczył, że są różne nacjonalizmy. O ile ten niemiecki wypełniony był rasizmem, polski od samego początku był katolicki. Dla polskich narodowców dobro narodu nie stoi ponad Bogiem oraz etyką katolicką. Od 2017 roku Młodzież Wszechpolska podjęła szereg rozmów z różnymi biskupami. Niektóre diecezje przydzieliły im nawet duszpasterzy. Członkowie tej organizacji wciąż jednak mierzą się z trudnościami w Kościele.
W Podkaście poruszamy nie tylko powyższe kwestie, lecz także rozmawiamy o Janie Mosdorfie, przedwojennym nacjonaliście, który stanął w obronie Żydów i został Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, o stosunku do Aleksandra Jabłonowskiego, oraz na wiele innych tematów. Serdecznie zachęcamy do odsłuchania!
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |