Podlasie: różne daty rozpoczęcia nowego roku

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych i muzułmanów, w życiu religijnym mieszkańcy używają różnych kalendarzy: nie tylko gregoriańskiego, ale również juliańskiego i księżycowego. W każdym początek roku wypada w innym terminie.

Z kalendarza powszechnego, gregoriańskiego, korzysta w roku liturgicznym Kościół katolicki. Ale zdecydowana większość prawosławnych w tej części kraju święta religijne obchodzi wciąż według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu.

To sprawia, że ich święta (ale np. nie Wielkanoc, której data wyliczana jest w nieco inny sposób) są o trzynaście dni przesunięte w stosunku do powszechnego kalendarza.

Tak jest w przypadku obchodów Bożego Narodzenia, którego wigilia – liczona według kalendarza juliańskiego – przypada w kalendarzu gregoriańskim nie 24 grudnia, ale 6 stycznia. To sprawia, że przesuwa się również termin Nowego Roku juliańskiego, który u prawosławnych przypadnie 14 stycznia.

Dlatego przynajmniej część prawosławnych w regionie, noc z 31 grudnia na 1 stycznia rezygnowała z udziału w hucznych imprezach. Trwa bowiem u nich post przygotowujący do Świąt Bożego Narodzenia, które jeszcze przed nimi. 

Jednak za trzynaście dni prawosławni – i nie tylko oni – będą mogli świętować nadejście nowego roku juliańskiego. W Podlaskiem to czas „Sylwestra po raz drugi”. Organizowane są wówczas nie tylko prywatki, ale i bale w lokalach, strzelają korki od szampana i petardy, w lokalnych rozgłośniach radiowych rozbrzmiewa sylwestrowa muzyka.

W jeszcze innym terminie przypada początek roku według kalendarza księżycowego, którego w życiu religijnym używają polscy wyznawcy islamu. Największe ich skupiska, przede wszystkim polskich Tatarów, także są w województwie podlaskim.

Ten kalendarz bierze swój początek od ucieczki (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) Mahometa z Mekki do Medyny, co miało miejsce w 622 roku według kalendarza gregoriańskiego. Rok w tym kalendarzu jest krótszy od tradycyjnego (ma 354 dni), więc główne święta islamskie i sam początek roku ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza powszechnego.

Najbliższy muzułmański Nowy Rok przypadnie 21 września 2017 r. Co prawda nie ma on charakteru religijnego, ale polscy wyznawcy islamu pamiętają o nim, modląc się o pomyślność.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. W ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób, dane te uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne.

Liczbę muzułmanów – obywateli polskich należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP – przedstawiciele tej organizacji szacują na ok. 5 tys.

Podlasie: różne daty rozpoczęcia nowego roku
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze