prawosławie Światowe Dni Młodzieży Prawosławnej

fot. Maciej Kluczka

Podlasie: tu obowiązują trzy kalendarze

Kilku kalendarzy używają mieszkańcy województwa podlaskiego różnych wyznań w swoim życiu religijnym. Oprócz powszechnie używanego gregoriańskiego, w którym rozpoczął się już nowy rok 2022, są to kalendarze juliański i księżycowy; według nich nowy rok dopiero nadejdzie.

Województwo podlaskie jest uważane za region najbardziej zróżnicowany narodowościowo i religijnie. Są tu największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej (tradycyjnie związanej z prawosławiem) czy litewskiej oraz polskich Tatarów wyznających islam.

Kalendarz juliański

Formalnie Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny korzysta w roku liturgicznym z kalendarza juliańskiego, czyli tzw. starego stylu. Jak szacują prawosławni hierarchowie, ponad 90% cerkiewnych parafii obchodzi święta religijne właśnie według tego kalendarza.

Oznacza to, że święta wiernych tego Kościoła (ale np. nie Wielkanoc, której data wyliczana jest w nieco inny sposób) są o trzynaście dni przesunięte w stosunku do powszechnego kalendarza gregoriańskiego.

>>> Kalendarz Trzech Religii: Budować pokój. 5 lat razem

Wigilia Bożego Narodzenia przypada więc w kalendarzu gregoriańskim 6 stycznia (czyli 24 grudnia w kalendarzu juliańskim), a ostatni dzień starego roku juliańskiego i pierwszy nowego – odpowiednio 13 i 14 stycznia.

Dlatego przynajmniej część prawosławnych w województwie podlaskim, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia nie uczestniczyła w okolicznościowych imprezach sylwestrowych i ten moment świętowała skromnie lub wcale. Trwa bowiem u nich post przygotowujący do Świąt Bożego Narodzenia, które są jeszcze przed nimi.

Fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

Kalendarz księżycowy

W jeszcze innym terminie przypada początek roku w kalendarzu księżycowym, którego w życiu religijnym używają polscy wyznawcy islamu, a wśród nich – polscy Tatarzy. Największe ich skupiska także są w województwie podlaskim.

Kalendarz księżycowy bierze swój początek od ucieczki (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) Mahometa z Mekki do Medyny, co miało miejsce w 622 roku według kalendarza gregoriańskiego. Rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy od tradycyjnego (ma 354 dni), więc główne święta islamskie i sam początek roku ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza powszechnego.

Jak podał Muzułmański Związek Religijny w RP, najbliższy muzułmański Nowy Rok przypadnie 30 lipca; będzie oznaczał rozpoczęcie 1444 roku według kalendarza księżycowego.

>>> Papież na Nowy Rok: życzę wszystkim pokoju

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze