Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Podlaskie: cerkiewne uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej

W prawosławnym klasztorze w Supraślu k. Białegostoku zakończyły się w sobotę dwudniowe uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej. Święto należy do najważniejszych w tym monasterze. Przewodniczył mu zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej przypada rokrocznie 10 sierpnia. Jest – obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa – najważniejszym w supraskim klasztorze.

Ponad 500-letni klasztor w Supraślu, zwany Ławrą Supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Jego główna świątynia, cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, powstała w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim. W tym roku przypada 40-lecie poświęcenia kamienia węgielnego pod jej odbudowę i rekonstrukcję; świątynia została bowiem niemal całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej.

Pod koniec czerwca 2021 roku, po 37 latach odbudowy i prac wykończeniowych – cerkiew została uroczyście konsekrowana. W ubiegłym roku wyświęcony został jej ikonostas, który jest rekonstrukcją ikonostasu z XVI w.

„To bogactwo, które otrzymali nasi praojcowie, Wiślanie, Polanie, Lachowie, poprzez całą historię Rzeczypospolitej zachowaliśmy po dzień dzisiejszy. I poprzez tę uroczystość świadczymy światu to, co niesie wiara prawosławna. A niesie pokój, dobro, wzajemny szacunek. Niesie to, czym powinien żyć i oddychać człowiek, a z nim cały świat” – mówił podczas uroczystości metropolita Sawa.

Przypominał o – przypadającym w 2024 roku – jubileuszu stulecia autokefalii polskiej Cerkwi. „Otrzymaliśmy to, co my nazywamy samodzielnością, niezależnością od innych lokalnych cerkwi” – mówił Sawa.

>>> Rosja: ostrzelano synagogę, cerkiew i posterunek policji w Dagestanie

Część wiernych przybyła do Supraśla w pieszych pielgrzymkach już w piątek i brała udział w wieczornych i nocnych nabożeństwach i modlitwach. Tradycyjnie najliczniejsza była grupa pątników, która przyszła do Supraśla z oddalonego o kilkanaście kilometrów, Białegostoku. Pielgrzymkę zorganizowało Bractwo Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. W tym roku wzięło w niej udział ok. pół tysiąca osób.

>>> Metropolita Drabynko: Rosyjska Cerkiew przestała być głosem prawdy [ROZMOWA]

Rzeką Supraśl przypłynęło kajakami 40 uczestników pielgrzymki z Gródka. Pierwszy odcinek przeszli pieszo, a drugiego dnia płynęli rzeką. Idea tej pielgrzymki wiąże się z historycznym przekazem o powstaniu klasztoru założonego przez mnichów z Gródka w miejscu, gdzie dopłynął krzyż spławiony przez nich rzeką Supraśl.

Oryginalna Ikona Matki Boskiej Supraskiej pochodziła z 1503 r. i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami. Czcili go zarówno prawosławni, jak i katolicy.

W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los pozostaje nieznany. Obecna ikona jest kopią wykonaną w XIX w. W monasterze jest też druga podobna kopia.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie tego Kościoła szacują, że wiernych jest ok. 500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze