Podziemia Wawelu po raz pierwszy otwarte dla zwiedzających
Podziemia Wawelu po raz pierwszy zostaną otwarte dla zwiedzających. Od czwartku pod wschodnim skrzydłem pałacu królewskiego dostępna jest nowa trasa zwiedzania, opowiadająca o powstaniu jagiellońskiej rezydencji i dziejach jej konserwacji.
„Wawel Podziemny. Lapidarium” to nowa wystawa stała, na której zwiedzający mogą przyjrzeć się z bliska architektonicznym detalom pałacowych piwnic oraz kamiennym rzeźbom odkrywanym podczas badań i zabezpieczanym w czasie prac konserwatorskich, zobaczyć dolną część wieży Jordanki i średniowieczną studnię, a także poznać historię konserwacji dziedzińca arkadowego.
>>> Kraków: przy ulicy Franciszkańskiej powstaje tradycyjna żywa szopka
„Chcemy, by nasi zwiedzający wyszli z tej wystawy wzbogaceni o doświadczenie historii, która w +Lapidarium+ znajduje się na wyciągnięcie ręki. Za sprawą tej wystawy staramy się przybliżyć w atrakcyjny sposób dzieje powstawania rezydencji, warsztatów, jakie ją wznosiły, staramy się pomóc naszym gościom zrozumieć na czym polegają różnice w opracowaniu oryginalnego detalu, pokazujemy też różnorodne źródła inspiracji dla poszczególnych detali architektonicznych” – zwrócił uwagę dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej, cytowany w informacji prasowej.
Jak zaznaczył, obecny kształt pałacu to wynik pracy wielu pokoleń architektów i konserwatorów – z ich dążeniem do przywrócenia splendoru jagiellońskiej rezydencji. „Lapidarium, a więc miejsce przechowywania detali architektonicznych, pozwoli właśnie ten splendor unaocznić i wniknąć głębiej w tkankę zamku. Przed nami świat nieznany szerokiej publiczności, nigdy nieudostępniony, poza wąskim kręgiem specjalistów; architektów, archeologów, historyków sztuki” – dodał.
Nowa ekspozycja ma być także hołdem dla tym, którzy przyczynili się do przetrwania Zamku Królewskiego – konserwatorów, archeologów i architektów z końca XIX wieku i początków dwudziestego stulecia, a także ofiarodawców na rzecz odnowy Wawelu. Kopie wawelskich cegiełek można zobaczyć, wchodząc na wzgórze od strony ulicy Kanoniczej, oryginały znajdują się „Lapidarium”, a o stojących za nimi osobach opowiadają pokazy multimedialne.
Jak zaznaczają przedstawiciele instytucji, podziemia będą jednak nie tylko przestrzenią wystawienniczą, ale również nowoczesnym magazynem studyjnym, udostępnianym zwiedzającym, w którym nadal pracować będą historycy, historycy sztuki i badacze dziejów architektury. W tym miejscu będą też działać edukatorzy, którzy zaaranżują nowoczesną przestrzeń edukacyjną.
„Wawel Podziemny. Lapidarium” to kolejna ekspozycja stała po „Wawelu Zaginionym” i „Wawelu Odzyskanym”, mająca stanowić ich kontynuację i uzupełnienie. Wystawa jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |