Pogoda na Boże Ciało

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to tradycyjnie Boże Ciało. W polskiej tradycji wiąże się oczywiście z uroczystymi procesjami z Najświętszym Sakramentem, ulicami miast i wsi.

W większych miastach główna (centralna) procesja odbywa się w godzinach przedpołudniowych, a mniejsze, parafialne popołudniami. Niekiedy w czasie procesji, również i Msza Święta sprawowana jest przy specjalnie przygotowanym ołtarzu. Gdy pogoda jednak zawodzi, Eucharystię organizuje się w kościele, pod dachem.

Jaka będzie pogoda w tym roku? Cały maj był upalny, a co za tym idzie i burzowy. Boże Ciało już tradycyjnie zapowiada się pogodnie. Jaka pogoda czeka nas też w kolejnych dniach wydłużonego weekendu? Specjalnie dla Czytelników misyjne.pl przeanalizowaliśmy prognozy pogody, głównie te podawane przez IMGW:

Ostatnie dni maja zapowiadają się wyjątkowo ciepło, a miejscami nawet upalnie. Na Boże Ciało Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wydanie ostrzeżeń przed upałami dla województw dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Temperatura może sięgać nawet 30 stopni Celsjusza. Pojawią się także burze, według obecnych prognoz – tylko w czwartek. Pozostała część długiego weekendu będzie sprzyjać urlopowym wyjazdom i spokojnemu wypoczynkowi.

Boże Ciało – prognoza IMGW
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Za wyjątkiem Pomorza, miejscami przelotne opady deszczu i burze. Temperatura minimalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 18 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Pomorzu Gdańskim i 23 stopni Celsjusza na Mazurach do 30 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

Piątek, sobota, niedziela:
Zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. W niedzielę na Kujawach możliwy przelotny deszcz. Temperatura minimalna od 9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 18 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, na północnym wschodzie kraju chłodniej tylko w nocy z piątku na sobotę, od 7 do 9 stopni Celsjusza. Temperatura maksymalna od 20, 23 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 29 stopni Celsjusza na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich i południowych.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze